Zengin Mutfağı bozkurt işaretli protesto nedeniyle mi yayından kaldırıldı?
24.01.2013 13:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen Zengin Mutfağı adlı oyunun, 27 Aralık'ta salonda bulunan 2 kişi tarafından ''bozkurt işaretli protesto'' nedeniyle gösterimden kaldırıldığı iddiaları sanatçıların tepkilerine neden oldu.

 
Oyunda aşçı rolündeki sanatçının, eserin tekstinde yer alan şekilde faşizme yönelik sert sözleri nedeniyle üçüncü sırada oturan iki kadın izleyicinin ayağa kalkıp bozkurt işareti yapması, daha sonra da ''Tanrı Türk'ü korusun. Bu oyun ülkücülere hakaret edemez'' diyerek salonu terk etmesi üzerine konu gündeme gelmişti. Seyirci de protestoculara tepki gösterirken, oyun kısa bir duraklamanın ardından devam etmişti.
 
Geçtiğimiz günlerde ise oyunun kaldırılması, eserin ülkücülerden tepki görmesine bağlandı. Devlet Tiyatroları, Opera ve Balesi çalışanları Vakfı (TOBAV) Başkanı Tamer Levent, konuya bugün sosyal medya aracılığıyla sert bir eleştiri getirdi. Levent, kişisel facebook sayfasına şunları yazdı:
 
 
İstanbul'da, Zengin Mutfağı oyununda faşizme hakaret edildiğini düşünerek, tepki gösteren izleyicinin "duyarlılığına" duyulan saygı sonucu, oyun idare tarafından sahneden mi çekildi? İdarenin gösterdiği bu duyarlılığı Almanlara söylemek lazım ! Çünkü Hitler faşizmini yaşamış bir ülke olarak, kendi ülkelerinde faşizmi yasaklıyorlar.Faşizmi bütün dünya suçluyor ! Bizde ise "faşizme sempati duyan izleyici hatırına" oyun sahneden çekiliyor ! Bu nasıl bir uygulama, bu nasıl bir kültür, nasıl bir disiplin ve bu ne adına taviz ?