Kendileri ekranda gönülleri tiyatroda!
08.02.2013 23:26

 

Burcu B. Bilgin 

 

Tiyatro için ''iki kalas, bir heves'' derler, gerçekten de öyledir. Para getirmekten çok bir heves, sevda uğruna emek harcanır tiyatro için... Karşılığı da kat kat alınır, ama parayla değil alkışladır bu karşılık daha çok.

Televizyon dizilerinde izleyici karşısına çıkan pekçok ünlü oyuncu, ekranda milyonlara ulaşıyor. Ekranda izleyiciyle buluşan ünlülerin gönlündeki aslan ise tiyatro. Onlar emek, zaman ve paralarını tiyatro için harcayan sahne sevdalıları...

Bazıları kendi çabalarıyla özel tiyatro sahibi olan da olan oyunculardan bir kısmı da özel tiyatro topluluklarında seyirciyle buluşuyor.  Bu tiyatro topluluklarıyla hem İstanbul'da, hem de turnelerle yağmur, çamur demeden Türkiye'nin değişik yerlerinde sahne alan bu oyuncular, böylece tiyatroda da kopmuyor. İşte halen ekranlarda yer alan dizilerin tiyatroya gönül veren oyuncularından bazıları:

 

1-İlker Ayrık: TRT'de Seksenler dizisinde rol alan, aynı zamanda da Kanal D'de Ben Bilmem Eşim Bilir yarışma programını sunan İlker Ayrık, bu yoğun temposuna karşın tiyatro sahnesinden kopmuyor. Aykut Taşkın ile birlikte 2005 yılında Pervasız Tiyatro'yu kuran Ayrık, şu günlerde Slowamir Mrozek’in oyunu Sığıntılar ve Savaş Dinçel'e ait olan Uçurtmanın Kuyruğu'nu sahneliyor.

Yurt turnelerine de ağırlık veren Ayrık ve Taşkın, manifestolarında Pervasız Tiyatro'yu anlatırken,  ” …pervasızlar çalışmalarını şimdiki zamanla alakası olmayan başka bir zamanda, bugünkü ülkeyle alakası olmayan bambaşka bir coğrafyada sürdürdüklerini sanıyorlar. Yanılıyorlar. Yanıldıklarını biliyorlar. Fakat bunu sorun etmiyorlar. Çünkü bunu sorun ederlerse tiyatro yapamayacaklarını biliyorlar…” diyerek, perdelerini açmışlar'' diyor.

 

 

 

 

          

 

 

 

 

2-Özgü Namal: Ekranlar ve sinemanın ünlü oyuncusu Özgü Namal, bir yandan Kanal D ekranlarında Merhamet adlı yeni dizisiyle ekrana gelmeye hazırlanırken, diğer taraftan da 6 yıl aradan sonra tiyatro sahnesine döndü. AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu'nun Kuçu Kuçu adlı oyununda sahne alan Namal, iki kadının ortak sırlarını paylaşmasını konu alan oyunda izleyici karşısına çıkıyor. Namal, 2005'te rol aldığı Kiralık Oyun adlı tiyatro oyunundaki performansıyla Afife Tiyatro Ödülleri'nde yardımcı rolde yılın en başarılı müzikal ya da komedi kadın oyuncusu ödülünü elde etti.

 

 

 

            

 

 

 

 

3-Bartu Küçükçağlayan-Öykü Karayel: Yalan Dünya dizisinin Orçun karakteri Bartu Küçükçağlayan da on parmağında on marifet olan ünlülerden. Canavar Banavar ismiyle Büyük Ev Ablukada adlı toplulukta müzik yapan sanatçı, Berkun Oya ile Ali Atay tarafından kurulan KREK topluluğunda Güzel Şeyler Bizim Tarafta oyununda rol alıyor. Korkaklar ülkesinde 2 çiftin başından geçenlerin işlendiği oyunda Küçükçağlayan, Kuzey Güney dizisinde Cemre rolünü üstlenen Öykü Karayel ile rol aldı. Oyunda Öykü Karayel'in çok farklı bir çehreyle, başörtülü olarak izleyici karşısına çıktığını da belirtelim.

 

 

 

 

                 

 

                      Öykü Karayel, Güzel Şeyler Bizim Tarafta oyununda

 

 

 

4-Ali Atay-Kaan Taşaner-Öner Erkan: Leyla ile Mecnun dizisinin Mecnun'u Ali Atay, KREK tiyatrosunun iki kurucusundan biri. Tiyatroya gönülden bağlı olan oyuncu, dizinin yanı sıra, tiyatro çalışmalarına da ağırlık veriyor. Atay'ın Berkun Oya ile birlikte kurdukları KREK, çok sayıda başarılı projeye imza atıyor.

Bu oyunlardan biri de Babamın Cesetleri. Oyunda, Fatmagül'ün Suçu Ne dizisinde tecavüzcülerden Erdoğan Yaşaran, daha sonra da Kuzey Güney dizisinde Komiser Şeref'i canlandıran Kaan Taşaner. Aynı oyunda, Yalan Dünya dizisinin Bora'sı Öner Erkan da rol alıyor. Oyunun yazarı ve yönetmeni Berkun Oya.

 

 

 

 

            

 

 

 

 

5-Zerrin Tekindor: Kuzey Güney adlı dizide Gülten'i canlandıran Tekindor, daha önce de Aşk-ı Memnu dizisinde kamera karşısına geçmişti. Yılların tiyatro sanatçısı olan Tekindor, Oyun Atölyesi oyuncularından. Antonius ile Kleopatra oyununda rol alan sanatçı, bu oyunla Londra'daki Shakespeare'e Globe'da düzenlenen Uluslararası Shakespeare Festivali'nde de sahne aldı. Tekindor'un oyundaki rol arkadaşı Haluk Bilginer.

 

 

 

 

                             

 

 

 

 

6- Hasibe Eren: Son olarak Yalan Dünya dizisinde Gülistan Çakaler rolünde izleyici karşısına çıkan Hasibe Eren, yılların hem tiyatro, hem de sinema oyuncusu. Eren, aynı zamanda İkincikat adlı tiyatro topluluğunun sanatçılarından. 18. İKSV Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'nde ilk gösterimini yapan İkincikat, "Yalnızlar Kulübü" ile günümüz insanının sosyalleşme problemine değiniyor. "Hayat Ritmini Bul" adında bir kurs veren Demet Sağlam, 20 dersten oluşan bu kursunda hatıralar ve dürüstlük egzersizleri yapıp insanların kişiliğini açmaya çalışıyor. Demet Sağlam ve diğer kursiyerlerin bu kurs süresince yaşadıkları yolculuğu izlediğimiz oyun, hayat ritmimizi buldurmayı amaçlıyor. Ya da buna neden ihtiyacımız olduğunu.... Oyunda Demet Sağlam'ı Hasibe Eren canlandırıyor.

 

 

 

 

                 

 

 

 

7-Serhat Kılıç: Seksenler dizisinin Ergun Plak'ı Serhat Mustafa Kılıç, yıllar önce Devlet Tiyatroları'ndan ''kendi projelerinde söz sahibi olmak'' adına istifa etti. Şehir Tiyatroları'nda izleyici karşısına çıkan ve son olarak İntiharın Genel Provası oyunuyla büyük övgü aldı, oyun kapalı gişe sahnelendi. Serhat Kılıç, Şehir Tiyatroları'ndaki çalışmaları dışında CATS&DOGS adlı kendi yapım şirketini de kurdu. Kılıç, bu oluşum aracılığıyla bir müzikal yapmayı da hedefliyor.

 

 

 

 

                     

 

 

 

 

8-Mahir İpek: Yılların başarılı tiyatro ve sinema sanatçısı Mahir İpek de ''birkaç karpuzu tek koltukta'' taşıyan oyunculardan. Zengin Kız Fakir Oğlan isimli televizyon dizisinde ailenin gözü açık damat adayı Sarp'ı canlandıran İpek, Hükümet Kadın adlı sinema filminde de rol aldı. İpek, aynı zamanda Heberler ile de ekranda. İpek'in büyük emek verdiği iş ise Ankara Sanat Tiyatrosu. AST yöneticilerinden ve oyuncularından olan İpek, tiyatro uğruna Ankara-İstanbul arasında mekik dokuyor.

 

 

 

 

                             

 

 

 

 

9-Erdal Beşikçioğlu-İnanç Konukçu: Ekranların ünlü Behzat amiri, yılların tiyatro oyuncusu Erdal Beşikçioğlu, Devlet Tiyatroları'nda Bir Delinin Hatıra Defteri oyununda rol almakla kalmıyor. Beşikçioğlu, Cer Modern bünyesinde oluşturulan Stüdyo Cer'de de genç sanatçılarla birlikte tiyatro projelerini Ankaralı tiyatroseverlerle buluşturuyor. Genel Sanat Yönetmeni Beşikçioğlu yönetimindeki StüdyoCer, Hayvan Çiftliği, Mojo ve Küçük Prens oyunlarını hazırladı. Mojo adlı oyunda Behzat Ç. dizisinin ünlü Hayalet'i İnanç Konukçu da izleyici karşısına çıkıyor.

 

 

 

 

                            

 

 

 

 

10-Engin Hepileri-Nergis Öztürk: Garajistanbul projesi olan Oda ve Adam, tiyatro sahnelerinin ve ekranların iki sevilen ismini buluşturuyor. Kanal D'nin İntikam dizisindeki Hakan karakteri ile büyük beğeni toplayan Engin Hepileri ile TRT-1 ekranlarının Böyle Bitmesin dizisinin Nisa karakteri Nergis Öztürk, projede alkışlanan bir performansa imza atıyor.