Moskova'da masallar şehri İstanbul
11.02.2013 12:02

 

Ressam Neriman Oyman, Moskova'da açtığı 'Masallardaki Şehir' isimli sergisine Ruslar tarafından çok ilgi gösterildiğini belirterek, "Beni hiç tanımamalarına rağmen gösterdikleri ilgi hayli memnun etti" dedi. 
 
Dünyaca ünlü birçok isme benzeri olmayan özel takılar tasarlayan serginin yapıldığı galerinin sahibi Elizaveta Agnia'dan teşekkür plaketi alan Oyman, "Yoğun ilgi gösterildi, resimlerim çok beğenildi. Bu kadarını hiç beklemiyordum. Hava koşulları burada çok önemli değil. İnsanlar, sanat olunca en uç yerlerden çıkıp gelebiliyorlar ve bunu gördüm yaşadım burada" diye konuştu. 
 
  
 
Elizaveta Agnia ise bir Türk ressamın Moskova'da sergi açmasının kendisini çok mutlu ettiğini belirterek Türk sanatını çok beğendiğini belirtti. Açılışta birçok insanın olduğunu ve ünlü Rus sanatçıların Oyman'ın eserleri ile ilgili çok olumlu yorumlar yaptıklarını da sözlerine ekledi. 
 
"NAZIM HİKMET ÇAĞIRDI"
 
Pusula Sanat Evi tarafından Moskova'da organize edilen sergisi ile ilgili Ressam Neriman Oyman, "Moskova'da sergi açma fikri nereden aklınıza geldi" sorusu üzerine şu yanıtı verdi:
 
"Beni Nazım Hikmet çağırdı. Benim uzun yıllardır hep Moskova ile ilgili düşlerim vardı. Bu, Nazım Hikmet ile ilgili idi. 20 yıl önce gördüğüm bir rüya nedeniyle beni buraya çeken nedenin sadece Nazım Hikmet ile ilgili olmadığı gerçeğini söylemem gerekiyor. O rüyaya kısaca değinecek olursam. 'İstanbul'da Beyoğlu'nda Saint Antoine Kilisesi'nin içindeyim aylardan temmuz-ağustos, bir hayli kalabalık olduğunu gördüm ve karşıdan Nazım Hikmet geldi üzerinde siyah paltosu var ama karlar içerisinde o sıcak mevsimde ve nasıl olur diye şaşırmıştım rüyamın içerisinde. Ve bana dedi ki 'Gel gel bu senin galan.' Uyandığımda bir anlam yükleyememiştim. Sanırım beni buraya 20 yıl gecikme ile güzel güçler itti ve bu güzel güçlerden birisi dostum Taluy Denizhan. Onun önerisi, dostluğu ayrıca yardımıyla gelebildim. Bu benim düşlerimin gerçekleşmesiydi, sanırım rüyalarımın cennetindeyim. İstanbul'dan, masalların şehrinden geldim ama aşkın şehri ile buluştum. Sergide, Galata kulesi, Ayasofya, İstanbul'dan kesitler, düşler var. İstanbul 'Düşler Şehri' benim için sonuçta doğduğum yer. Ve büyüleyici bir etki var."
 
Oyman, 30'uncu sergisini Moskova'da açtığını, bunun kendisini çok heyecanlandırdığını ifade ederken şöyle devam etti:
 
"Bir kutlama ve bir şölen gibi acaba diyorum Nazım Usta'nın galadan kastı bu muydu Ya da yeni galalara mı hazırlanıyorum diye düşünüyorum. Türkiye'de birçok yerde ve yavru vatan Kuzey Kıbrıs'ta 4 kez sergi açtım ama ilk kez yurt dışı olarak Moskova bana kucak açtı. Resimlerimdeki temalarda insan hayvan ve bitki yani ben buna doğanın üçüzleri diyorum. Hareket eden her şey beni çok ilgilendiriyor ve onların resimlerini yapıyorum. Ayrıca resimlerimde ölü doğayı işlemiyorum hep psikoloji ağırlıklı insan portre ve soran sorgulayan insanı işliyorum. "
 
 
 
 
DHA