5 yeni oyun daha perde açıyor
11.02.2013 23:42

 

Devlet Tiyatroları, Şubat ayında, 5 değişik sahnesinde 5 yeni oyunu sanatseverlerle buluşturacak. Sivas, Konya, Trabzon, Diyarbakır ve İzmir Devlet Tiyatroları’nın Şubat ayında seyircileriyle buluşturacağı 5 yeni oyunun sahneleri ve temsil tarihleri:

 

Sivas Devlet Tiyatrosu, Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi’nde Jose Santis Sinisterra ve Angela Savelli’nin yazdığı, Necdet Adabağ’ın dilimize çevirdiği, Serap Eyüboğlu’nun yönettiği “Carmela ve Paolıno”ya 14 Şubat Perşembe günü prömiyer yapacak.

15, 16, 21, 22, 23, 28 Şubat tarihlerinde de temsil edilecek olan oyunda Filiz ve Mehmet Demiralp rol alıyor. Savaş ortamındaki sanatçının tavrı, sanatın ve sanatçının işlevi, toplumsal rolü ile sorumluluklarının sorgulandığı oyunun: Dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, giysi tasarımı Sevgi Türkay’a , ışık tasarımı , Zeynel Işık’ a, dans düzeni Sibel Erdenk’e ait. Müzikleri Kemal Günüç’ün.

 

Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde, Willy Russell’ın yazdığı, Ahmet Alpaslan Sağıroğlu’nun dilimize çevirdiği, Bengisu Gürbüzer Doğru’nun yönettiği “Shirley Valentine” adlı oyun 21 Şubat Perşembe günü prömiyer yapacak. 22 ve 23 Şubat’ta da 3 temsil verecek olan oyunda, Bengisu Gürbüzer Doğru, Semiha Aslı Özalp ve Mürvet Yaprak rol alıyor. Eşyalar arasına sıkışmış duvarlarla konuşmak zorunda kalan 42 yaşında bir kadının yaşamını sahneye yansıtan oyunun, dekor tasarımı Güven Öktem’e, giysi tasarımı Günnur Orhon’a, ışık tasarımı ise Hakan Özdemir’e ait.

 

Trabzon Devlet Tiyatrosu Atapark Haluk Ongan Sahnesi’nde; Hidayet Sayın’ın kaleme aldığı, Uğur Keleş’in yönettiği “Pembe Kadın” 21 Şubat Perşembe günü prömiyer yaparken, 22, 23, 28 Şubat tarihlerinde de 4 temsille seyirci karşısına çıkacak. Pembe adlı kadının gelenekleriyle, hayata, ağaya ve sisteme karşı verdiği savaşın hikayesini anlatan oyunun dekor tasarımı Güven Öktem’e, giysi tasarımı İnci Kangal’a, ışık tasarımı ise Yüksel Aymaz’a ait. Oyunda Elif Şeker Saka, Kadri Özcan, M. Ceyhun Gen, Emre Ön, F. Didem Özkavukçu, Nazlı Ceren Argon, Sinem Bilgin ve N. Mert Hürol rol alıyor.

 

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Orhan Asena Sahnesi’nde, Ray Cooney ve Michael Cooney’in yazdığı, Özgür Özdural’ın çevirdiği, M. Lebip Gökhan’ın yönettiği “Tom, Dıck ve Harry” adlı oyuna 14 Şubat Perşembe günü prömiyer yapacak. 15, 16, 21, 22, 23, 28 Şubat tarihlerinde de sanatseverlerle buluşacak olan oyunun, dekor tasarımı Kaan Güreşçi’ye, giysi tasarımı Ceren Karahan’a , ışık tasarımı İzzettin Biçer’e ait. Koreograf ise Gizem Erden. “Tom, Dıck ve Harry” adlı oyunda Fatih Yurdakul , Kerem Corogil, Serkan Ekşioğlu, İrem Yurdakul, Pelin Tozkoparan, Mustafa Turan, Birce Birsel Çağlar, Sevi Demirçivi ve Murat Bayrak rol alıyor. Tom ve Linda'nın kusursuz evliliklerindeki tek eksikleri çocuktur. Çocuk sahibi olabilmeleri evlat edinme ajansından gelecek habere bağlıdır ve tam da o gün Tom'un iki erkek kardeşi her şeyin karışmasına neden olur.

 

İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Melek Ökte Sahnesi’nde, 26 Şubat Salı günü prömiyer yapacak olan ve 27 Şubat tarihinde de seyirci karşısına çıkacak “Harikalar Mutfağı” adlı çocuk oyununun yazarı Ege Işık ve Haluk Işık. Fatih Özyiğit’in yönettiği oyunun dekor tasarımı Savaş Çevirel’e, giysi tasarımı M. Ali Zeren’e, ışık tasarımı ise M. Kemal Gürgün’e ait. Seyirciyi iki aşçının bambaşka renklerle bezeli dünyasına davet eden oyunun, müzikleri Engin Bayrak’a ait. Koreograf ise Ozan Yıldırım. Oyunda, Fatih Özyiğit, Emrah Şenışık, Fatih Süngücü, Ömer Polat, Ömer Okatan, Yağmur Gören, Elif Göksüner ve Pınar Egeli Karadağ rol alıyor.