Londra Moda Haftasında Türk esintileri
15.02.2013 17:55

 

İngiltere'nin başkenti Londra’da yaşayan ünlü Türk modacı Bora Aksu, 2013 Sonbahar Koleksiyonu'nu Londra Moda Haftası’nın ilk gününde düzenlediği defilede sergiledi. Aksu’nun son koleksiyonunda Türkiye’den getirilen kürk ve derileri kullanarak diktiği kostümler dikkat çekti. Tasarımında Turkish Effects (Türk etkileri) temasını kullanan Aksu, kostümlerin birçoğunu Türkiye’deki deri ve kürk üreticilerinin diktiği malzemeleri kullanarak tasarladığını söyledi. 34 parçadan oluşan koleksiyonda, 1920’li yılların kadın modasının öne çıktığı geniş ve gösterişli omuzlar, dar kesim ceketler, gösterişli elbiseler ve şapkaların olduğu gözlendi. Siyah, gri, vişne çürüğü, mor ve mavi tonlarınının ağırlıkta olduğu koleksiyonda, tül, kürk ve şifonla zenginleştirmiş kostümler ağırlıktaydı. İngiliz modaseverlerin ilgi ve merakla takip ettiği Borak Aksu, defilenin sonunda son koleksiyonu ile ilgili konuştu. 
 
  
 
1920’LER İLHAM KAYNAĞI 
 
Koleksiyonunu, 1920’lerin ünlü Dolly Twins (Dolly İkizleri) kadın dansçıları üzerine kurduğunu belirten tasarımları ile ilgili şöyle konuştu:
 
"O yıllarda çok gösterişli bir yaşamları olan ancak sonları tirajik biten Dolly Kardeşler’in yaşamından esinlendim. Dolly İkizleri, ünleri bütün dünyaya yayıldıktan sonra ayrı yöne gitmeye karar verirler ancak her ikisi de çok tirajik bir yaşama bürünürler. Hikayenin tirajik bir sonu var aslında ama yaşamları çok gösterişli oldu her zaman. Ben de 1920’lerdeki bu zenginliği koleksiyona yansıtmaya çalıştım."
 
Son koleksiyonunda, Türkiye’deki deri ve kürk endüstrisi ile işbirliği yaptıklarını ve onlardan gelen kürk ve derileri kullandıklarını söyleyen ünlü modacı, "Bu işbirliğini vurgulamak için (Türk Etkileri) temasını kullanmak istedik" dedi. Dünya modasının kalbinin attığı Londra Moda Haftası, 19 Şubat'a kadar Somerset House Sanat Merkezi’nde yapılacak.
 
 
DHA