Çin Twitter'ı Brad Pitt'e oyun yaptı
15.02.2013 23:11

Çin sosyal medyasının Twitter'ı konumundaki Sina Weibo'ya katılan ünlü aktör Brad Pitt'in hesabı aniden uçtu.

 
Hollywood Reporter'ın haberine göre, 7 Ocak'ta Sina Weibo'ya katılan Pitt'in ilk mesajı, ''Evet doğru geliyorum'' oldu.
 
İlk mesajına 2 saat içinde 8 bin yorum gelen, 20 bin kez retweet edilen ve 73 bin takipçiye ulaşan Pitt'in hesabı, Sina Weibo'ya girdikten 1 ay sonra aniden kayboluverdi.
 
Bütün bu hayran kitlesine karşın Çin hükümetince hiç sevilmeyen Brad Pitt, 1007 tarihli Tibet'te Yedi Yıl filminin ardından ülkeye girişi yasaklanmıştı. Pitt'in rol arkadaşı David Thewlis ile filmin yönetmeni  Jean-Jacques Annaud da aynı yasaktan nasibini almıştı.
 
Bundan yola çıkılarak aktörün hesabının Sina Weibo tarafından deaktive edildiği sanılıyor. Sina Weibo üzerinde de Çin hükümetinin ağır sansürü bulunuyor.
 
Sina Weibo ve Çin'de faaliyet gösteren diğer internet şirketleri, bir yandan milyonlarca insana hizmet verirken ve onların bağımsız bir ortamda sosyalleşmesini sağlamaya çalışırken, diğer yandan da Çin hükümetinin ağır sansürü altında eziliyor. 
 
Geçtiğimiz Ocak ayında Çin'de faaliyet gösteren Guangzhou Gazetesi, bir protesto gösterisini tweet yoluyla duyururken sansüre uğramıştı. Aynı şekilde Tayvanlı oyuncu Annie Yi, konuyla ilgili bazı tweetler atmış ve hesabından mesajlarının silindiğini belirtmişti. 
 
Çin hükümeti, internet sansüründe bulunduğunu bugüne kadar hiç kabullenmedi.