Ankara'da Plastik Sanatlar Sergisi
19.02.2013 16:35

 

 
 
MİMAR Sinan Üniversitesi ile Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği Ankara Şebesi tarafından düzenlenen '130'uncu Yıl Plastik Sanatlar Sergisi' Ziraat Bankası Mithatpaşa Sanat Galerisi'nde sanatseverleri bir araya getirdi.
 
Mimar Sinan Üniversitesi ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Ankara Şubesi'nin 1883 yılında sanat tarihçisi, arkeolog, müzeci ve ressam Osman Hamdi Bey tarafından kurulan Sanayi-i Nefise Mektebi'nin kuruluşunun 130'uncu yılı nedeniyle düzenlenen serginin açılışı, yoğun davetli ve sanatseverler eşliğinde gerçekleşti. Sergide Türk sanatına damgasını vuran ve üniversitelerde binlerce öğrenci yetiştiren öğretim görevlilerinin eserleri 8 Mart tarihine kadar Ziraat Bankası Mithatpaşa Şubesi Sanat Galerisi'nde sergilenecek.
 
Sergi açılışında konuşan Mimar Sinan Üniversitesi ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Derneği Ankara Şebesi Başkanı Hatice Kumbaracı Gürsöz, "Osmanlıdan günümüze 130 yıl önce kurulan ve bu eğitim kurumumuzdan mezun olan ressam arkadaşlarımız ile birlikte '130 Yıl Plastik Sanatlar Sergisi'ni sanatseverlerin ilgisine sunduk. Sergide ülkemizi içeride ve dış ülkelerde başarı ile temsil eden 18 ressamımız, heykeltraş ve seramik sanatçımızın 54 eseri sergilenmektedir. Her ekolü yansıtan bir sergi gerçekleştiriyoruz" dedi.
 
Sergide Himmet Gümrah, Turan Erol, Serpil Akyıl, Ercan Gülen, Nazan Sönmez, Ülkü Bartınlıoğlu, Hatice Kumbaracı Gürsöz, Lütfü Günay, Gül Dalkıran, Cavidan Yegül Erten, Azimet Karahan, Canan Deliduman, Faruk Nafiz Erkal,Gencay Kasapçı, İlknur Kazak, Nuran Altıata kuzugil, Yüksel Boz ve Birsen Selahi'nin eserleri yer alıyor.
 
 
 
 
 
DHA