Vezirköprü Sokakları eski kent dokusuna kavuşuyor
22.02.2013 16:04

 

 
 
SAMSUN Valisi Hüseyin Aksoy, Vezirköprü İlçesi'nde bulunan 110 tarihi binanın restorasyonu ile özlenen kent dokusunun tekrar gün yüzüne çıkarılacağını söyledi.
 
Vali Hüseyin Aksoy, Vezirköprü'de 'Sokak Sağlıklaştırma Çalışmaları' projesi hakkında açıklama yaptı. Vezirköprü Belediye Başkanlığı tarafından ihale edilen ve Samsun İl Özel İdaresi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından yürütülmekte olan proje kapsamında yapılan birinci etap çalışmalarında sona gelindiğini söyleyen Vali Aksoy, "Eski kent dokusunu tekrar hayata geçirmek amacıyla yapımı başlanan ve 4 etaptan oluşan projenin tamamlanmasıyla toplamda 110 binanın restoresi yapılacak. Projenin ilk etabında, ikisi tarihi eser olarak tescilli olan ve 17 tanesi geleneksel olan toplam 19 tarihi binanın restorasyon çalışması bitmek üzeredir" dedi.
 
Projenin ikinci etabında ise üçü tarihi eser olarak tescilli olan ve 23'ü geleneksel olan 26 tarihi binanın restorasyon işine de 2012 yılının Ekim ayında başlandığını hatırlatan Vali Aksoy, "Yakın zamanda tamamlanacak olan 1 ve 2'nci etap çalışmaları sonucunda toplamda beşi tarihi eser olarak tescilli olan bina ve 40 geleneksel olan binanın restorasyon çalışması bitmiş olacak. Önümüzdeki dönemde başlayacak olan 3 ve 4'üncü etap çalışmalarında ise toplamda 65 tarihi binanın sağlıklaştırması yapılacak. Vezirköprü Sokak Sağlıklaştırma Projesi'nde Samsun İl Özel İdaresi'nden proje işi için 251 bin 991 TL ödendi. 1 ve 2'nci etap için ise toplamda 1 milyon 604 bin 280 TL bütçe ayrıldı. Proje tamamlandığında Vezirköprü'de bulunan iki sokakta eski kent dokusunun canlanması, özlenen kent dokusunun tekrar gün yüzüne çıkması, turistik ve kültürel ziyaretlerin arttırılması amaçlanmaktadır" diye konuştu.
 
 
 
 
DHA