Ayasofya'nın Derinlikleri
26.02.2013 16:08

 

Ayasofya dünyadaki en eski yapılardan biri. Tarihi kadar efsaneleri ile de ünlü olan yapı, yılda ortalama 4 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Üstünde her yıl 4 milyonlarca kişi dolaşmasına rağmen Ayasofya’nın altı tam bir gizem yumağı ve  bu eşşiz yapının altında çalışan bir ekip, gizemi su yüzüne çıkarmak için çalışıyor.
 
    
 
Ayasofya’nın kuyu, sarnıç ve tünellerini konu alan yüzlerce efsane bulunuyor.  Adalara kadar uzanan tüneller, ermiş mezarları, gizli belgelerin saklandığı kripto odası, şehrin düşeceği anlaşıldığı zaman ölmek için Ayasofya’da toplanmış olan asil kadınların düşman eline geçmesin diye kuyulara attıkları mücevherler, içinde bir kalyonun dolaşabileceği büyüklükte bir sarnıç, Yerebatan sarnıcı bağlantısı, Ayasofya – Saray ve Hipodrom arasındaki Iustinianus yolu vb. gibi
 
  
 
Ayasofya’nın bu hiç görülmemiş ve üzerine yüzlerce efsane kurulan yerleri “Ayasofya’nın Derinliklerinde” projesi ile birlikte gün yüzüne çıkıyor. Göksel Gülensoy ve ekibinin yaklaşık 15 yıldır üzerinde çalıştığı proje ile Ayasofya’nın sarnıç, kuyu ve dehlizlerinde yapılan keşiflerin fotoğrafları “Beneath the Hagia Sophia Project” ekibinin “Ayasofya’nın Derinliklerinde” fotoğraf sergisi  2 Mart'ta Pero Art Cafe Galata'da saat 15:00'te açılıcak.
 
 
 
DHA