Sahneyi "Amazonlar" Bastı!
23.11.2012 19:16

 

Efsanelere konu olan kadın savaşçı topluluk Amazonlar, parmak ucunda geri döndü. Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin yeni sanat sezonundaki ilk yeni yapıtı olan ''Amazonlar'' balesi, izleyiciyle beraberliğini sürdürüyor.
5 Mayıs 2011’de, Samsun Devlet Opera ve Balesi prodüksiyonu olarak dünya prömiyeri yapan ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarında yerini alan “Amazonlar” balesi, yeni sanat sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi prodüksiyonu olarak Başkent seyircisiyle buluştu.
 
Herodot, Clidemus, Diodorus gibi ünlü tarihçiler, kendilerinden tarihsel ve efsanevi anlatımların iç içe geçtiği, mistik bir ifadeyle söz ettikleri, M.Ö.1500 - 1000 yılları arasında süren Geç Tunç çağında, Ege topraklarında yaşadığı varsayılan, barbar ve savaşçı bir kadın topluluk olan Amazonların, Ege, Anadolu, Ortadoğu, Asya, Karadeniz ve Kafkas kültürleri gibi geniş bir coğrafi alana etki etmiş kültürel izleri, sembolleri ve kültürel ürünleri, tarih boyunca birçok hikayeye, efsaneye, metafora ilham kaynağı olmuştur. 
 
“Amazonlar” eserinin bestesi Vakhtang Kakhidze’ye, librettosu Medeia Magalashvili’ye ve koreografisi Nugzar Magalashvili’ye ait.
 
Mitolojik tanrılar Hera ve Zeus’tan beri ezeli bir rekabete tanıklık eden kadın-erkek ilişkilerinden esinlenerek, güçlü kadın olmanın bedelinin toplum içinde yalnızlaşmak olmadığını, aksine gerçekten güçlü olan kadınların, kendi ayakları üzerinde duran ve erkeklerle beraber doğaya ve topluma uyumlu şekilde yaşamayı başaran kadınlar olduğunu vurgulamak adına Amazonlar efsanesine farklı bir yorum katmaya çalıştığını belirten eserin librettosunu ve sahne düzenlemesini yapan Medeia Magalashvili, eserin sosyolojik boyuttan bağımsız olarak iki güçlü varlığın çatışmasını odağa alıyor.
Büyülü özellikleri olduğu kabul edilen, altından yapılmış bir post bulmak için yaşadığı kentin kralı tarafından görevlendirilen büyük kahraman İason ve Argonotların, Teselya’dan Kolkhis’e doğru yola çıkarak, Samsun kıyılarında Amazonlarla karşılaşması ve sonrasında yaşananların konu edildiği bu renkli ve büyüleyici eserin, dekor ve kostüm tasarımı İsmail Dede’ye, ışık tasarımı ise Murat Yılmaz’a ait.
 
Eserin prömiyerinde başlıca rolleri üstlenen bale sanatçıları ise şöyle; Hippolyte-Almula Ersoy, Antiope-Sanem Ergüler, Penthesilea-Sanem Subaygil, Herakles- Kuzey Kıyıcan, Theseus- Eren Keleş ve İason-Emre Güler.