Küçük Hanımlar, Küçük Beyler haydi tiyatroya
17.03.2013 18:46

 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 24-29 Nisan 2013 tarihleri arasında Ankara’da düzenleyeceği 9. “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” 11 sahnede 12’si yabancı, 1’i yerli okul tiyatrosu, 5’i yerli özel tiyatro ve Devlet Tiyatroları’nın 4 bölgesinden 7 değişik oyun olmak üzere toplam 24 oyuna ev sahipliği yapacak.
 
Toplam 72 temsilin verileceği festivalde, 1 Seminer ve Atölye Çalışması, 1 Okuma Tiyatrosu, 7 Atölye Çalışması ve Uçurtma Şenliği gerçekleştirilecek.
 
24 Nisan Çarşamba günü saat 11:00 de Anıtkabir ziyareti ve saygı duruşuyla başlayacak festival, saat 12.00 – 14.30 arası Kuğulu Park’ta düzenlenecek açık hava etkinliklerinin ardından Akün Sahnesi’nde saat 15.00'te sahnelenecek olan ABD'den Leland Faulkner’ın “Dünya Harikası'' adlı oyunu ile festival açılış temsilini verecek.
 
Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na tiyatro sanatı ile katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen festival, 2005 yılından bu yana gerçekleştiriliyor.
 
Her yıl 24 - 29 Nisan tarihleri arasında Ankara’da düzenlediği “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali”ne, bu yıl Hollanda, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Birezilya, İsrail, Singapur, Sırbistan, Endonezya, Macaristan ve Polonya’dan gelen gruplar, farklı yerli gruplar ile Singapur, Sırbistan, Endonezya, Macaristan ve Polonya'dan gelen gruplar, farklı yerli gruplar ile Ankara, Konya, Adana ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nun çocuk oyunları sahnelenecek.