Mesnevi'den tuvale akan renkler Roma'da!
19.03.2013 12:00

RESSAM Tülay Gürses'in, 'Mesnevi'den Tuvale Akan Renkler' adlı kişisel sergisi, İtalya'nın başkenti Roma'da açıldı. 

 
Sergi, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçiliği himayesinde, Roma Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ofisinde dün akşam hayata geçirildi. Sergi, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 'Mesnevi' adlı eserindeki varoluşsal ışığı içeren beyitleri, renklerle tuvale yansıtmayı amaç edinmiş olan Tülay Gürses'in aynı tema üzerindeki 4'üncü kişisel sergisi. Çok sayıda davetlinin katıldığı açılış töreninde İtalyanca konuşma yapan Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Tülay Gürses'in, 'Felsefe tarihi ve varoluşçu filozoflar' üzerine atölye çalışmaları sırasında öğrencisi olduğunu anlatarak, "O dönemde, büyük düşünür Mevlana Celaleddin-i Rumi'ye ilişkin değerlendirmeler yapma fırsatı bulduk. Assisili Aziz Francesco'nun çağdaşı Rumi, Mesnevi'deki beyitleri aracılığıyla, tüm insanlık üzerinde hoşgörü duygularını üreten ilahi aşkı vurguluyor. Rumi'nin büyüklüğü, gerçek aşka duyulan özlemle, tüm dinleri birleştirmesinden geliyor" dedi.
 
Mevlana'dan alıntılar da yapan Gürsoy, "Gürses'in tabloları da, Mesnevi kanalıyla manevi birlik kavramını bizlere sunuyor" diye sözlerini sürdürdü. 
 
"MESNEVİ'NİN DİZELERİNİ RENKLENDİRDİM"
 
Tülay Gürses ise, Rumi'den çok etkilendiğini, neden onun dizelerini tuvale aktardığını, şöyle anlattı:
 
"Rumi, Anadolu'dan sesleniyor; 'Ey insan! Alem, renklerin renksizliğe açılışıdır. Sen yıldız tozusun' diyordu. Anadolu'nun o kültürel renkliliğinden gelen ses beni çok etkiledi. Bunun temelinde, Prof. Dr. Kenan Gürsoy hocam vardır. Bu sayede önemli düşünürleri tanıma fırsatım oldu. Yıllardır resim çalışıyorum ama manayı, madde haline bir tuval üzerine dökebilmek çok keyif verdi bana. Bundan sonra da algılayabildiklerim üzerinden Rumi'yi, Yunus'u renklere dökeceğim" sözleriyle anlattı. 
 
Manevi bir duygu yansıtma amacının dışında, çalışmalarında estetik kaygıya da önem verdiğini dile getiren Tülay Gürses, "Önce Mesnevi'nin dizelerini okudum. Etkilendikçe, 'Ben bunları renklendirmeliyim' dedim. İlk sergimden sonra gördüm ki, duyguları seyirciye anlatabiliyorum" dedi. 
 
SERGİLER, TÜRKİYE'NİN TANITIMINA KATKIDA BULUNUYOR Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Enis Uğur ise, Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliği olarak her yıl 6-7 sergiye ev sahipliği yapmaya çalıştıklarını bildirirken, "Ülkemizden sanatçılara, onların eserlerinin tanıtımına şans vermeye çalışıyoruz. Aynı zamanda İtalyan ve Türk sanatçıların karma sergilerine de ev sahipliği yapıyoruz. Tek beklentimiz, temanın Türkiye olması ve Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunması" diye konuştu. 25 eserin bulunduğu sergi, 19 Nisan'a kadar görülebilecek. 
 
 
 
 
 
DHA