Çinli Kız'a rekor fiyat
21.03.2013 00:29

 

Dünyanın en çok reprodüksiyonu yapılan tablosu sayılan Çinli Kız adlı tablo, Londra'da düzenlenen açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu.
 
BBC'nin haberine göre, Vladimir Tretchikoff'un imzasını taşıyan Çinli Kız tablosu, Bonhams Müzayede Evi tarafından açık artırmaya sunuldu.
 
Tablonun 500 bin dolara kadar çıkabileceği tahmin edilirken, açık artırmada fiyat giderek yükseldi. Sonuçta İngiliz işadamı ve mücevheratçı Laurence Graff tarafından tabloya 982 bin 50 sterlin ödenerek tablo alındı.
 
Yeşil tenli ve kırmızı dudaklı bir kadın portresi olan Çinli kız tablosuyla ilgili olarak Bonham Müzayede Evi sözcüsü, tablonun mücevheratçı Grafff'ın sanat koleksiyonundaki diğer parçalarla birlikte Delaire Graff Evi'nde sergileneceğini duyurdu.
 
 
 
 
                  
 
 
 
 
Ressam Tretchikoff'un daha önce müzayedeye sunulan diğer ederlerinin en fazla 384 bin sterline ulaştığı ifade edildi.
 
Rusya ve Şangay'da büyüyen ressam Tretchikoff, 1946 yılında Güney Afrika'ya yerleşti ve ünlü tablosu Çinli Kız'ı da 1953 yılında Cape Town'da tamamladı. Ressamın modeli Monika Sing-Lee isimli 17 yaşındaki Çinli bir kızdı, ressam onunla amcasının Cape Town'daki çamaşırhanesinde tanıştı.
 
Tretchikoff, 1973 yılında Pigeon's Luck adlı biyografisinde Çinli kadının ruhunu tabloya yansıtmak için bu işe kalbini koyduğunu belirtti.
 
Vladimir Tretchikoff, 2006 yılında hayatını kaybetti. ''Kitsch Kralı'' diye damgalanan ünlü ressamı kurduğu vakıf, ''halkın ressamı'' diye nitelendiriyor.