Dev Yumurta'da saraydan kız kaçırdılar
23.03.2013 01:33

 

 

Devlet Opera ve Balesi, Mozart'ın ünlü Saraydan Kız Kaçırma operasını Pekin'deki ''Dev Yumurta-The Giant Egg'' adlı Ulusal Sahne Sanatları Merkezinde sahneledi.

 

 

"Türkiye'de 2012 Çin Kültür Yılı" ve "Çin'de 2013 Türk Kültür Yılı" etkinlikleri kapsamında geçen yıl, "İpek Yolu'nun Başlangıcı: Büyüleyici Çin" ana temasıyla Türkiye’de kutlanan olan Çin Kültür Yılı, bu sene de “İpek, Kılıç, Kalem” temasıyla  Çin’de “2013 Türk Kültür Yılı” olarak kutlanıyor. 

 

Çin'deki açılış gala programı, Beyhan Murphy’nin sanat yönetmenliğinde Pekin’de Dev Yumurta adlı Ulusal Sahne Sanatları Merkezinde gerçekleştirildi.

 

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü sanatçıları, 1 Mayıs 2013 gecesi Pekin prömiyeriyle,  “Saraydan Kız Kaçırma” operasını, Ulusal Sahne Sanatları Merkezi’nin 2 bin 416 kişilik Opera Salonu’nda, sanatseverlerin beğenisine sunacak.

 

Sanatta ve müzikte 17. ve 18. yüzyıllara damgasını vurmuş Türk kültürünün oluşturduğu “Turguerie” akımının  örneği olan, ünlü besteci W.A.Mozart ‘ın klasik eseri “Saraydan Kız Kaçırma” operası, 25 Mart'ta da Şangay'da izleyici karşısına çıkacak.  

 

 

 

 

                    

 

Eser, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen’in orkestra şefliğinde Yekta Kara’nın sahneye koyacağı eserde Ankara Devlet Opera ve Balesi, solo, koro ve orkestra sanatçılarınca sunulacak.

Koro şefliğini Lyubomira Aleksandrova’nın üstlendiği eserin dekor tasarımı Çağda Çitkaya’ya, kostüm tasarımı Şanda Zıpçı’ya, ışık tasarımı Fuat Gök’e ait.  

 
Selim Paşa’yı Okan Şenozan, Constanze’yi Feryal Türkoğlu ve Eylem Demirhan Duru, Blonde’yi Görkem Ezgi Yıldırım, Belmonte’u Aykut Çınar ve Murat Karahan, Pedrillo’yu Ari Edirne ve Emrah Sözer, Osmin’i ise Tuncay Kurtoğlu ve Sabri Karabudak seslendirecek.

Program, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin, 1 ve 2 Mayıs 2013 tarihlerinde gerçekleştireceği iki temsille de sona erecek.