Baharın müjdecisi cemre notalara düştü
24.03.2013 23:06

 

Piyanist ve besteci Anjelika Akbar, baharı müjdeleyen ‘cemreyi’ notalara döktüğü eserini 30 Mart'ta izleyiciyle buluşturacak.

Akbar’ın sahnede ilk defa Bendir çalacağı ‘Üç Cemre, Üç Aşk’ isimli performansın dünya prömiyeri Fulya Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek.
 
Cemrenin mistik boyutuyla incelenerek estrümanlarla anlatıldığı eser, farklı kostüm ve dekorlarıyla da dikkat çekecek. Bu ilginç sahne performansında İstabul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası solistleri de Akbar'a eşlik edecek.
 
Sahnede ilk defa bendir çalacak olan Akbar’ın performansında su, hava ve toprağa düşen üç cemreyi üç enstrüman temsil ediyor. Bendir–sonsuz devinim ve ritim, varoluşun kesintisiz nefesini anlatırken, havayı temsil eden klarinette uluslararası başarılarıyla tanınan genç sanatçı Ecesu Sertesen izleyici karşısına çıkacak. Suya düşen cemreyi piyano (Anjelika Akbar), toprağa düşen cemreyi çello  (H. Şafak Erişkin) temsil ediyor.
 
Cemreler doğa figüründe birleşirken, doğayı da Mezzo Soprano Elif Tuğba Tekışık temsil ediyor. Eserin tüm kadrosu kadın müzisyenlerden oluşuyor.
 
 
 
 
                
 
 
-Haydar Haydar türküsü de var
 
 
Anjelika Akbar’ın bestesi, prolog, hava, su, toprak ve epilogdan oluşuyor.
 
Prolog ve epilog bölümleri dışındaki bölümlerden her birinde solist rolünü üstlenecek bir enstrüman mevcut. Prolog bölümünde verilen doğa ana teması her bir bölümde kendini farklı biçimlerde hatırlatıyor. Bölümlerin başlangıcında buz halinde olan cemrelere doğanın ana teması “dokunduğunda” durağanlıktan uyanıp harekete geçen cemreler, sonunda dönüşüyor ve bahar halini alıyor.
 
Eserin son bölümünde hepsi kucaklaşarak aşkla bir araya geliyor. Akbar bestesinde Tekbir ile ''Haydar Haydar''  türküsünü de kullandı. Moğolistan/Kazakistan steplerinde doğan “Chinggis Ayalguu–A” adlı antik bir halk müziği örneği de eserde yer alıyor.
 
Sahne düzenlemesi Yücel Özeke’ye ait olan eser, İstanbul’un ardından Türkiye'nin pekçok kentinde ve yurt dışında sahnelenecek.