Yunus Emre'ye ait 117 bilinmeyen şiir ortaya çıktı
04.04.2013 10:51

 

 
 
AHİ Evran Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Mehmet Fatih Köksal, bulduğu el yazması Yunus Emre Divanı'nda, Yunus Emre'nin şimdiye kadar bilinmeyen 17 şiirinin yer aldığını açıkladı.
 
Türk Ocakları Kayseri Şubesi'nde, 'Türk Kültürünün Önemli Bir Öğesi Olarak El Yazmaları' konulu bir konferans veren Prof.Dr. Mehmet Fatih Köksal, bulduğu el yazması Yunus Emre Divanı'nda, Yunus Emre'nin şimdiye kadar bilinmeyen 17 şiirinin yer aldığını bildirdi. Yeni bulunan Yunus Emre şiirlerinden kısa bir bölüm okuyan Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, oldukça yıpranmış durumda olan divanı da konferansı dinlemeye gelenlere gösterdi. Katılımcıları heyecanlandıran, yeni bulunan şiirlerin edebiyat dünyasına yeni bir ses getireceği ifade edildi.
 
Kayserili olan Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, ileride Yunus Emre'ye ait bilinmeyen 17 şiiri bir makale ile değerlendirip kamuoyuyla paylaşacağını da kaydetti. Türkiye'de yaklaşık 500 bin el yazması kitap olduğunu belirten Prof.Dr. Köksal, kitapların bilim ve tarih dünyası açısından önemine de dikkat çekti. Zamanında duyarlılık gösterilmemesi nedeni ile el yazması eserlerin bir çoğunun yurtdışındaki kütüphanelerde bulunduğunu da anlattı.
 
 
 
DHA