Kenar semtlerden, sahneye
09.04.2013 14:37

 

ADANA Emniyet Müdürlüğü'nün 'Biz Ebruyuz' projesi kapsamında, terör örgütü lehine gösterilerin yapıldığı kenar mahallelerde oturan ilköğretim öğrencilerinin yer aldığı çocuk korosu ve halk dansları grubu kuruldu.
 
Merkez Seyhan ve Yüreğir ilçelerindeki Dağlıoğlu, Şakirpaşa, Barkal, Barboros ve 19 Mayıs mahallelerinde oturan 95 çocuğun katılımıyla kurulan koro ve dans grubu, 4 ay önce çalışmalarına başladı. Dünyaca ünlü Anadolu Ateşi ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Devlet Konservatuarı'nın destek verdiği çalışmalar sonucu, öğrenciler konser verip, dans gösterisi sunacak hale geldi. 45 kişiden oluşan ve üyelerinden bazılarının solo parçalar da söylediği çocuk korosu, Türkçe, Kürtçe ve Ermenice parçalardan oluşan bir repertuvar oluşturdu. Dans grubu ise 50 kişilik kadrosuyla, Anadolu Ateşi Grubu'ndan gelen bir dansçı tarafından çalıştırıldı. Grup, farklı dans figürlerini sergileyecek duruma geldi.
 
 
'PROJE HIZLA BÜYÜDÜ'
 
Provalarına devam eden öğrencileri ziyaret eden İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, küçük bir koro kurma hayaliyle başlattıkları projenin hıza büyüdüğünü söyledi. Koro ve dans grubundaki öğrencilerde sanata yatkınlık aramadıklarını belirten Gürkan şöyle konuştu:
 
"Çocuklarımızı sadece göçle gelen mahallelerdeki okullardan seçmeye özen gösterdik. Bunların arasında kendi evinde Kürtçe, Arapça konuşanlar var. Ermenice parçalar söylüyorlar ama evlerinde konuşan var mı, bilmiyorum. Ama en azından bu coğrafyada konuşulan tüm ezgilerin tüm dillerin oluştuğu bir çalışma yapalım dedik. Bu işi gerekirse bir okula dönüştüreceğiz. Amacımız çocukları sokaklarda değil de bu tip sanat etkinliklerinde zamanlarını güzel geçirmeleri için çalışmak."
 
Gürkan, ilk konser ve gösterilerini Polis Haftası nedeniyle yarın verecek olan koroya bir süre şeflik de yaptı.
 
 
 
DHA