"Hıdrellez" tiyatro sahnelerinde
12.04.2013 10:59

 

Firuze Engin’in yazdığı ve Ali Yaylı’nın yönettiği “Hıdrellez” 10 Nisan Çarşamba akşamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kâğıthane Sadabad Sahnesi’nde gösterime girdi. 
 
Meriç Nehri kıyısında yaşayan coşkulu “Romanlar” dan hüzünlü bir aşk öyküsü anlatan “Hıdrellez”; ruhu ne kadar özgür olursa olsun, sevdiğinin gönlünde tutuklu kalan genç bir kızın çaresizliğini ve yalnızlığını konu alıyor. Oyun hem bir dönemin siyasi acılarına tanıklık ediyor hem de Romanlar’ın bugüne kadar bilinen şenlikli yüzü ve şıkırtılı hayatlarının aslında ne kadar yoğun, derin yaşanmışlıklar içerdiğini ilk kez sahneye taşıyor.
 
Sahnelendiğinin ikinci gününde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eşi Gül Mutlu’nun yanı sıra Roman Federasyonu Başkanı Adnan Demirez de Hıdrellez’i izlemeye gelenler arasındaydı. 
 
Roman Federasyonu Başkanı Adnan Demirez; Roman açılımı sürecinden sonra köklü değişikliklerin başladığını, etüd evleri, Roman çalışma merkezleri, kültür merkezlerinde yapılan eğitim ve seminerlerle birlikte Roman gençlerinin daha çok bilinçlendirildiğini ifade etti. Hıdrellez oyununu çok beğendiğini, oyunun eski roman mahallelerini çok doğru bir biçimde yansıttığını ve bu oyundaki olayların geçmişte benzerlerinin yaşandığını da dile getirdi. 
 
Dramaturgluğunu Hatice Yurtduru’nun, koreografisini Ahmet Öğren’in, müziğini Ayhan Küçükboyacı’nın (Balık Ayhan), sahne tasarımını Barış Dinçel’in, kostüm tasarımını Canan Göknil’in, ışık tasarımını Murat Özdemir’in, efekt tasarımını Kadir Arlı’nın yaptığı oyunda; Elçin Atamgüç, Şenay Bağ, Gürol Güngör, Vildan Türkbaş, Nergis Çorakçı, Engin Akpınar, Melike Altınbaran, Melahat Abbasova, Esra Ülger, Radife Baltaoğlu, Emrah Can Yaylı, Özgür Dağ, Reha Kadak, Hüsnü Demiralay, Ozan Tura, Ceysu Aygen, Merve Keleş, Fahri Kıncır ve Ertuğrul Postoğlu rol alıyor. 
 
Hıdrellez; 24-28 Nisan 2013 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde, 02-05 Mayıs 2013 tarihleri arasında ise Ümraniye Sahnesi’nde izleyicileri ile buluşmaya devam edecek. 
 
 
 
DHA