''Cadı Öldü'' listeleri altüst etti
15.04.2013 00:20

 

Oz Büyücüsü-The Wizard of Oz filminin şarkısı olan Ding Dong! The Witch is Dead (Ding Dong! Cadı Öldü) adlı şarkı, İngiltere eski Başbakanı Margaret Thatcher'ın hayatını kaybetmesinin ardından listelere ikinci sıradan girerek şaşırttı.

BBC'nin haberine göre,  Thatcher'ın ölümü üzdüğü kadar onu sevmeyen İngilizler'in bir kısmını ise sevindirdi. Bu arada, Oz Büyücüsü filminin müziği de gündeme gelerek Ding Dong! The Witch is Dead isimli şarkı, onu sevmeyenlerin yürüttüğü kampanyanın merkezi oldu. Bu nedenle şarkı bir anda sadece internette 52 bin 605 kez satın alınarak listeleri altüst etti. Şarkı, böylece listeye ikinci sıradan yerleşti.

Youtube üzerinde de şarkının pekçok klibi tıklanma rekorları kırıyor. Klipler, Margaret Thatcher döneminde alınan kararlar ve o dönemde yaşananlar ile Thatcher'ın görüntülerinden oluşuyor.

 

                 

Bununla beraber, Margaret Thatcher'ı anma amaçlı hazırlanan parçalar aynı ilgiyi görmüyor. I'm in Love With Margaret Thatcher isimli şarkı, listeye 35. sıradan giriş yaptı. 1979 tarihli Notsensibles grubunca yapılan şarkı, Thatcher hayranlarınca satın alındı ve 8 bin 768 adet satıldı. 

Bazı radyo istasyonları ise Thatcher'a saygısızlık olmaması için şarkıyı çalmama kararı aldı. 

İşte listeleri altüst eden o şarkı: