The Guardian: Türkiye'de sanatçılar baskı altında
16.04.2013 12:28

 

Saygın basın organlarından The Guardian, kültür sanat sayfasında son günlerde Türkiye'de gündemi sarsan Fazıl Say'a hapis cezası ve Emek Sineması'nın yıkılma sürecine yer verdi.

 

''Türkiye'nin Tarihi Sineması, Son Perdeyi Açma Aşamasında'' başlığıyla verilen haberde, ''Türkiye'nin en eski ve en prestijli sineması, İstanbul'un simgelerinden olan yapı, Atatürk döneminde kurulmuştu. Uzun yıllar şehrin uluslararası film festivaline de ev sahipliği yaptı'' denildi. 
 
Sinemanın binada alışveriş merkezi yapılmak için yıkılmak/taşınmak istenmesine yönetmenler, eleştirmenler, oyuncular kadar kadar sinemaseverlerin de tepki gösterdiğine yer verilen yazıda,  1924 yılında kapılarını açan sinemanın 1884'te mimar Alexandre Vallaury tarafından inşa edildiği aktarıldı.
 
Alışveriş ve eğlence kompleksi yapılmak istenen binanın yıkımının geçen hafta başladığının belirtildiği yazıda,  İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan'ın görüşlerine de yer verildi. Tan'ın ''Emek Sineması'nı yıkmak trajik bir hatadır'' dediği ifade edildi. 
 
The Guardian yazarı Contanze Letsch, ''875 koltuğu olan sinemanın kapanması, festival organizatörleri açısından da önemli ölçüde kayıp'' satırlarıyla sinemanın yıkılmasının yaratacağı sıkıntıyı anlattı. Sinemanın 1980 darbesi sonrasında ilk 1 Mayıs kutlamasının yapıldığı mekan olduğuna dikkat çekilen yazıda, bugüne değin birçok sol görüşlü gruplara ait konserin Emek Sineması'nda gerçekleştirildiği, ayrıca Martin Scorsese'nin The Last Temptation of Christ filminin dışarıda aşırı dinci gruplar protesto yaparken bu sinemada gösterildiği ifade edildi.
 
Emek Sineması'nın yıkımı ile kültürel mirasın bir parçasının daha yok olmaması için çaba gösterildiği ve bu nedenle protesto gösterisi yapıldığına değinilen yazıda, ''Geçen hafta hükümetin 'çılgın proje' diye adlandırdığı Kanal İstanbul projesi onaylandı. Tarihi yapılar yıkılırken bir yandan da karlı emlak girişimlerine kapı açılıyor'' denildi.  
 
Emek Sineması'nın yıkımını protesto için son derece sakin bir şekilde gerçekleştirilen eyleme biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edildiğinin de aktarıldığı yazıda Nil Kural ve Yüksel Aksu'nun görüşlerine de yer verildi. 
 
 
 
                   
 
 
 
-Fazıl Say olayı
 
Aynı The Guardian yazarı, Fazıl Say'a verilen 10 aylık hapis cezası kararına ilişkin habere de yer verdi.
 
Mahkeme sürecine ilişkin bilgi verilen yazıda, Say'ın avukatı Meltem Akyol'un müvekkilinin 5 yıl içinde benzer bir suç işlemesi halinde kararın uygulanacağını aktardığı belirtildi.
 
Fazıl Say'ın Ömer Hayyam'a ait dörtlüğü retweet ettiği için bu cezayı aldığının ifade edildiği yazıda, ''Bir başka tweetinde de Fazıl Say, müezzinle ilgili espri yapmıştı'' denildi.
 
Yazıda, ''Sanatçılar ve entelektüeller, Türkiye'de defalarca fikirlerini dile getirdikleri için hedef haline geldiler. Say davası da Türkiye hükümetinin ifade özgürlüğüne ilişkin tutumuyla ilgili endişelerin yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Besteci, AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da eleştirmişti'' ifadelerine yer verildi.