Foça'nın sözlü yemek tarihi kitap oldu
20.04.2013 12:52

 

 
İZMİR'in Foça İlçesi'ne olan sevgisi ve mutfak kültürüne olan özel ilgisi nedeniyle çalışmalarında 'Aşçı Fok' adını kullanan Nurdan Çakır Tezgin, Foça'nın yerel yemeklerini, 'Yaşça, Hoşça, Aşçı Fok'ça Foça Mutfağı' adıyla kitaplaştırdı.
 
Foça Belediyesi'nin katkılarıyla bastırılan 175 sayfalık kitap, Nurdan Çakır Tezgin'in dokuz yıl boyunca Foça'nın yaşlıları, mübadilleri, balıkçıları ve köylülerinden ev ev ziyaretlerine giderek topladığı bilgi ve belgelerle oluşturuldu. Çoğunluğu yörenin otları ve balıklarıyla yapılanlardan oluşan, et yemekleri ve hamur tatlılarını da kapsayan 130'a yakın yemek tarifinin yanı sıra kitap, yaşamışlarının dilinden Foça'nın ve yörenin tarihini de içerir bir özellik taşıyor. Fotoğrafları ile birlikte yemek tariflerini veren kişilerin hayat öyküleri ve o günlerin Foça'sının özellikleri ayrıntılı olarak ele alınarak, öykü diliyle okura aktarılıyor.
 
KARA TOPAN PİLAKİSİNDEN KUMERİKA MARMELATINA
 
İçinde, ekmek dolması, salyangoz yemekleri, tuzda levrek, kakavya, pitalita, tavada çimçim, trança şiş, karides sote, sardalye sırtı, şivrazma, avkus baklası, yayma börek, kurufasulyeli arapsaçı, yumurtalı dalagan, pirinçli şevketi bostan türlüsü, yumurtalı aspariçe, oğlan kolu salatası, mangır çorbası, kapkalidalı bohçacık böreği, balık dolması, kara topan pilakisi, kestirmeli fener balığı, yoğurtlu kupez, kumerika marmelatı, oklavadan sıyırma tatlısı gibi bazıları unutulmaya yüz tutmuş, bazıları az bilinen yerel tatlara yer veren Aşçı Fok, bunların yapılacağı ot, balık ve diğer malzemelerin özellikleri ile temin edilebileceği mevsimsel zamanlar ve yetiştiği yerler hakkında da bilgiler aktarıyor.
 
 
Tezgin'i "kendisine Aşçı Fok diyen, yemek yapmanın hazzını içtenlikle yaşayan bir mutfak dostudur" sözleriyle tanımlayan Foça Belediye Başkanı CHP'li Gökhan Demirağ, "Foça yemekleri Anadolu, Rumeli ve Ege adalarında harmanlanan büyük birikimin özgün ürünleridir. Aşçı Fok'un kaleminden damlayan bu lezzetlerin yer aldığı bu kitabı yayınlamaktan son derece mutluyuz" dedi.
 
Tezgin ise Foça'nın sözlü mutfak tarihini yazıya geçirmiş olmanın sevincini yaşadığını söyledi. Tezgin, kitabını 23 Nisan 2013 Salı günü Saat 19.00'da gerçekleştirilecek olan 'Foça Tarihi Merkezi'nin açılışında, katılan konuklara imzalayacak. Kitap, Foça Belediyesi tarafından da ücretsiz olarak dağıtılacak.
 
 
 
 
 
 
DHA