Nasrettin Hoca Fas yolcusu
22.04.2013 22:40

 

Ali Meriç'in yazdığı, Boğaçhan Sözmen’in yönettiği Konya Devlet Tiyatrosu yapımı “Nasrettin Hoca Bir Gün” adlı oyun, Fas'ta sahnelenecek.

Fas Kültür Bakanlığı’nın 25 – 27 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlediği “Gençlere Yönelik Uluslararası Tiyatro Festivali”ne katılacak.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivale katılacak “Nasrettin Hoca Bir Gün” adlı oyun 25 Nisan Perşembe günü Taza şehrinde sanatseverlerle buluşacak. Dekor tasarımını Hakan Dündar’ın, kostümlerini Candan Günay’ın hazırladığı oyunun ışık düzeni Hakan Özdemir’e ait. Oyunda Yiğit Gümüşada, Meva Küçükkakyüz, Ayşe Seval Ersu, Yaşar Özboz ve Doğan Doğru rol alıyor.

Rejisör Sözmen, ''Anadolu’nun yetiştirdiği ve 13. yüzyılda yaşamını bu coğrafyanın tam ortasında bulunan Konya Akşehir’de geçiren bilge, büyük mizah ustası Nasreddin Hoca’nın zeka dolu öykülerini başta çocuklarımız olmak üzere bütün dünya seyircisine; insan, kukla, gölge tasvirlerinden oluşan bütün ekibimizle, müziğimizle ve dansımızla neşe içinde sunuyoruz. Onun bugünün dünyasında da hala geçerli olan çok sözü var. İşte tüm bu sözleri bu defa “sözcükleri kullanmadan” bir kez daha dile getiriyoruz.” dedi.