Darbuka sesi senfoniye karışacak
24.04.2013 10:44

 

Cazdan alaturkaya, etnikten klasik müziğe uzanan farklı projeleriyle dikkat çeken ünlü ritim sanatçısı Burhan Öçal, Almanya’nın Reutlingen kentinde çok özel bir konser vermeye hazırlanıyor. Burhan Öçal, Avrupa’nın en prestijli orkestralarından Baden Württemberg Filarmoni Orkestrası ile sahne alacak.

Farklı çalış tekniği ve parmaklarının hızıyla dünyaca tanınan Öçal, solist olarak sahne alacağı konserde Klasik Türk Müziği’nden esinlenerek bestelediği ve Azeri kökenli piyanist, aranjör ve besteci İlyas Mirzayef tarafından filarmoni orkestrası için düzenlenen kendini eserlerini çalacak.

Burhan Öçal, 25 Nisan akşamı (yarın) kendi eserlerinden oluşan bir repertuarla vereceği konserde ritim sazlarındaki ustalığını bir kez daha sergileyecek. 

 

                    Burhan Öçal, Mirzayef tarafından düzenlenen eserlerini ilk kez Almanya’nın Lubeck ve Hamburg şehirlerinde Hannover Filarmoni Orkestrası ile seslendirdiğini ve eserlerin büyük alkış aldığını ifade etti. Öçal,  “Baden Württemberg Filarmoni Orkestrası Avrupa’nın gerçekten en değerli orkestralarından biri. Üstelik bu özel konserin doğum günüme denk gelmesi ayrıca çok anlamlı” dedi.

Türk enstrümanlarını kullanarak kendi eserlerini icra edecek olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Öçal, “Müzisyen dostum Mirzayef ile kendi müziğimizi dünyanın en değerli topluluklarıyla birlikte dünyanın en değerli sahnelerine taşıyacağımız yepyeni projeler hazırlıyoruz. Türk müzisyenlerinin yurt dışında dünya klasiklerini icra etmek yerine kendi müzikleriyle var olmalarını çok daha anlamlı buluyorum” sözleriyle konserin önemini aktardı.