Hollywood'un En Kralı Stephen King
01.12.2012 15:38

The Hollywood Reporter, kitaplarıyla sinema sektörünü ayakta tutan ve milyonlarca dolar kazanan 25 yazarı belirledi.      

Hollywood'un en güçlü yazarı gerilim ve korku türünün ustası Stephen King zirvede yer alırken, ''Alacakaranlık'' serisinin yazarı Stephenie Meyer de listede.
         
Jack Nicholson'ın ünlü filmi ''Cinnet-Shining'', ''Esaretin Bedeli-The Shawshank Redemption'', ''Hayvan Mezarlığı-Pet Semetary'', ''Misery'' gibi Hollywood baş yapıtlarında imzası olan usta yazar Stephen King, Hollywood'un en güçlü kalemi seçildi.
 
         
The Hollywood Reporter, Aralık ayı sayısında yer vereceği ''Hollywood'daki 25 En Güçlü Yazar'' listesini internet sitesinde yayınladı. Kitaplarıyla sinema sektörünü ayakta tutan, ''Yüzüklerin Efendisi'', ''Hobbit'', ''Alacakaranlık'' gibi serilerin uyarlandığı kitapları kaleme alan yazarlar, milyonlarca dolar kazanıyor. Dizi film sektörüne de ''Sex and the City'' gibi kitaplarla katkıda bulunan yazarlar, sinema sektörünün lokomotif gücü. Listenin ilk 10 sırasındaki isimler ise şöyle:
 
1- Stephen King: Korku ve gerilim türünün 65 yaşındaki ustasının 53 eseri toplamda 400 milyon adet satıldı, bu da bir rekor. Sinema sektöründe ilk büyük çıkışını ''Carrie'' adlı tüyler ürperten uyarlaması ilen yapan King'in önemli sinema uyarlamaları arasında Stanley Kubrick imzalı ''Cinnet-Shining'', ''Hayvan Mezarlığı-Pet Semetary'', Kathy Bates ile James Caan'ın devleştiği ''Misery'', Frank Darabont'un yönettiği, Tim Robbins ile Morgan Freeman'ın rol aldığı ''Esaretin Bedeli-The Shawshank Redemption'' sayılabilir. Bu arada başından domuz kanı dökülen efsanevi ''Carrie'' de 2013 yılında beyazperdeye geri dönecek. Kralın Hollywood için yapacağı çok şey var yani...
       
2- Elmore Leonard: Gene Hackman, John Travolta gibi isimlerin yer aldığı ''Get Shorty'' filminin de yaratıcısı olan Leonard'ın kitapları bugüne kadar 20 film ve 7 televizyon dizisine konu oldu. Quentin Tarantino'nun yönettiği ''Jackie Brown'', George Clooney ile Jennifer Lopez'in baş rolünü üstlendiği ''Out of Sight'', yazarın sinema uyarlamaları arasında. 46. kitabı beyazperdeye gelecek olan yazar, ''Yazmayı seviyorum, o kadar seviyorum ki bana bir iş gibi bile gelmiyor'' diyor.
 
3- Nicholas Sparks: ''Notebook'' filmine konu olan kitabın yazarı Sparks'ın 16 kitabı, The New York Times'ın best seller listesine girdi. 
 
4- El James: ''Fifty Shades of Grey'' ile tanınan yazarın 2012 yılında 40 milyon adet kitabı satıldı. 
 
5- Suzanne Collins: ''Açlık Oyunları-Hunger Games'' filmine ilham olan kitabın yazarı, alanında bir deha olarak kabul ediliyor.
 
6- Robert Kirkman: ''The Walking Dead'' filminin uyarlandığı kitabın yazarı da The New York Times best seller listesinin müdavimlerinden.
 
7- George R.R Martin: Dünyaca ünlü ''Games of Thrones''un yaratıcısı olan Martin'in ikinci sezonuna giren televizyon dizisi ile sadece ABD'de 3.8 milyon izleyiciye ulaştı. Büyük ustanın Hollywood ile ilgili düşüncesi ise pek iç açıcı değil, diyor ki ''Hollywood sizin işlerinizi ister, ama sizi önemsemez''. Haklılık payı yüksek bu düşüncede de olsa dizi sektörü onu çok kalkındırıyor.
 
8- James Patterson: ''Kiss The Girls'' ile tanınan Patterson da The New York Times best seller listesinin zirvesinden düşmeyen isimlerden.
 
9- Michael Lewis: ''Moneyball'' ile tanınıyor ve Oscar adaylığı var Lewis'in. Kitapları da birçok filme uyarlandı.
 
10- Stephenie Meyer: Aslında daha üst sıralarda beklenirdi ama listenin 10. sırasında ''Alacakaranlık-Twilight'' serisinin ünlü yaratıcısı. Meyer'in en büyük dertlerinden biri ise özellikle ''Alacakaranlık'' serisinden önceki kitaplarının filme uyarlanırken değişiklik yapılması. ''Alacakaranlık'' ile yıldızı parlayan Meyer'in 2008 yılından bu yana bu serisi 63 milyon adet satıldı. Ünlü serinin başarısıyla ilgili ise, ''Biliyorum ki bir daha asla 'Alacakaranlık' gibi bir başarı beklemiyorum. O inanılmazdı, resmen fanatizmdi. Bu da normal değil'' diyor.