Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu
30.04.2013 12:13

17. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri görkemli bir törenle ve muhteşem şovlarla sahiplerini buldu. 


Bu yıl 17. kez düzenlenen, Türkiye’nin en uzun soluklu ve en prestijli tiyatro ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 29 Nisan 2013 Pazartesi akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen görkemli bir törenle ve muhteşem şovlarla sahiplerini buldu.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde, 15 dalda ödül alacak adayların açıklanmasıyla başlayan heyecanlı bekleyiş, ünlü kağıt sanatçısı Ennio Marchetto’nun renkli gösterilerine sahne olan ödül töreniyle sona erdi. Sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerini biraraya getiren ödül töreni renkli anlara sahne oldu.

Ödül töreninde yaptığı açılış konuşmasında kültür sanatın Yapı Kredi için anlamına ve önemine değinen Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, “Yapı Kredi olarak kurulduğumuz 1944 yılından bu yana bu ışığın hiç sönmemesi ve hayatlarımızı daima aydınlatması için büyük bir samimiyetle çalışıyoruz. Samimiyetle diyorum, zira kültür ve sanata olan ilgimiz, yalnızca kurumsal bir sorumluluk duygusunun çok ötesinde, bizi biz yapan kültürümüzün genetik kodlarına işlemiş bir gelenektir'' dedi.

 

                   

 


Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa da, “Bu yıl, bizim açımızdan adeta bir temel atma yılı oldu. Çok kapsamlı değişikliklerle kritik bir geçiş yaptık. 75 kişilik salon kuralını kaldırdık. Seçici Kurul ve Oylama Kurulu işlevlerini birleştirdik ve tek katmanlı 33 üyeli bir Jüri yapısına geçtik. Üye sayısı artan jürimizin çalışmalarını desteklemek için, on-line bir değerlendirme ve takip sistemi oluşturduk'' diye konuştu.


Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 33 jüri üyesi ödül töreni öncesinde Mehmet Turgut’un objektifi karşısına geçti.

Jüri üyelerinin teatral bir simge olan grotesk makyajla poz verdiği, tiyatronun duygulara can veren yönünü yansıtan fotoğraflar ödül töreni akşamı sergilendi. 3 gün boyunca süren çekimlerin fotoğrafları eş zamanlı olarak afife.org internet sitesi üzerinden Türkiye genelindeki tüm tiyatro severlerle paylaşılıyor.

 

 

                     Göz Kamaştırıcı Sahne Şovları, Ödül Gecesini Renklendirdi

17. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ödül gecesine birbirinden eğlenceli sahne şovlarıyla uluslararası üne sahip Ennio Marchetto’nun gösterileri damgasını vurdu. 

Sürprizlerle dolu gecede 'yaşayan çizgi karakter' Ennio Marchetto, taklit sanatını kağıt katlama sanatının incelikleriyle yepyeni bir gerçekliğe kavuşturdu. 18 yıldır 70 ülkede milyonlarca seyirci karşısına çıkan Marchetto, müzik tarihinin kırılma noktalarından seçtiği şarkıları büyülü ve samimi bir dans-ışık koreografisi ile dünyaca bilinen 50 önemli kültürel figürün şovuna dönüştürdü. Marchetto, 1988 yılından beri popüler kültürün ikonik isimlerini sahneye taşıdı. Bu çok özel şovla, Marilyn Monroe’dan, Elvis Presley’e, Madonna’dan, Celine Dion’a insanlığın en yaratıcı figürleri 17. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri sahnesinde boy gösterdi.

 

                      

 

-Ödüller-

 
Törende, "Yılın en başarılı kadın oyuncusu" ödülü "Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi" oyunuyla Sumru Yavrucuk'a, "Yılın en başarılı erkek oyuncusu" ödülü "Babamın Cesetleri" oyunuyla Öner Erkan'a verildi.
"Yılın en başarılı prodüksiyonu" ödülüne "Sessizlik" ile İstanbul Devlet Tiyatrosu, "Yılın en başarılı yönetmeni" ödülüne de aynı oyunla Mehmet Birkiye layık görüldü.
 
"Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü"nü Erol Keskin, "Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü"nü Yiğit Sertdemir, "Yapı Kredi Özel Ödülü"nü Adalet Ağaoğlu aldı.
 
"Yılın en başarılı yardımcı kadın oyuncusu" ödülü "Çehov Makinesi" ile Gözde Çetiner'e, "Yılın en başarılı yardımcı erkek oyuncusu" ödülü "Sessizlik" ile Süleyman Atanısev'e verildi.
 
"Yılın en başarılı komedi/müzikal kadın oyuncusu" ödülüne "Biz Küçükken Babamla Oyunlar Oynardık" oyunu ile Ayşe Selen, "Yılın en başarılı komedi/müzikal erkek oyuncusu" ödülüne "Zengin Mutfağı" ile Murat Garipağaoğlu layık görüldü.
 
 
 
                   
 
 
 
Diğer kategoriler ve ödüle değer bulunanlar şöyle:
 
"Yılın en başarılı genç kuşak sanatçısı" ödülü: Cem Uslu
 
"Yılın en başarılı sahne tasarımcısı" ödülü: Esat Tekand (Oyun)
 
"Yılın en başarılı sahne müziği" ödülü: Çiğdem Erken (Zengin Mutfağı)
 
"Yılın en başarılı ışık tasarımcısı" ödülü: Şahika Tekand (Oyun)
 
"Yardımcı rolde yılın en başarılı müzikal/komedi erkek oyuncusu" ödülü: 
Rüzgar Aksoy (Sanat)
 
"Yardımcı rolde yılın en başarılı müzikal/komedi kadın oyuncusu" ödülü: 
Pınar Çağlar Gençtürk (Yalnızlar Kulübü)