Son kez sahnelendi
03.05.2013 10:55

"Eserlerimize böylesine ilgi gösteren sanatseverlere teşekkürlerimizi borç biliriz” 


MERSİN Devlet Opera ve Balesi (MDOB), geçtiğimiz ay prömiyerini ve galasını gerçekleştirdiği Georges Bizet'in 'Carmen' operasını kapalı gişe son kez sahneledi. Literatürde opera tarihinde bir devrin yeniden yazılması niteliğini taşıyan, ihtiraslı bir aşkı konu alan eserde yaklaşık 250 kişilik bir kadro sanatseverlerin karşısına çıktı. 
 
MDOB, bir dünya klasiği olan Carmen Operası’nı Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde Mersinli sanatseverlerle buluşturdu. Eserin temsiline yaklaşık 600 sanatsever katıldı. Dünyaca tanınmış bir opera eseri olan 'Carmen', tütün fabrikasında çalışan, büyüleyici bir güzelliğe sahip ateşli çingene ile Don Jose isimli bir muhafız çavuşunun ihtiraslı aşk hikâyesini anlattı. MDOB, Carmen’i şef Vladimir Lungu yönetiminde, Recep Ayyılmaz rejisiyle sanatseverlerle buluşturdu. Dünyanın en çok izlenen eseri olan 'Carmen', MDOB'un deneyimli orkestra, solist, koro ve çocuk korosu da görev aldı.
 
Fransız yazar Prosper Merimee'nin aynı adlı romanından operaya uyarlanan, librettosunu Henri Meilhac ve Ludoviç Halevy'in yazdığı 'Carmen"in dekor tasarımı Seyhan Atamer, kostüm tasarımını Gizem Betil, ışık tasarımını Müfit Özbek, koregrafisini Neslihan Öztürk üstleniyor. Koro şefiliğini Oleg Constantinov'un üstlendiği eserde başlıca rolleri; Carmen: Ferda Yetişer, Don Jose: Hakan Bölükbaşı, Escamillo: Arda Aktar, Andrei Yevtuskenko/Orhan Yıldız, Michaela: Işıl Azaz/Bengi İspir Özdülger, Zuniga: Yusuf Ziya Büyükaslan/Ufuk Kasar, Morales: Mehmet Erkoç/Hulusi Polat, Frasquita: Funda Uyanık, Mercedes: Gülden Berber/Dilara Yanar, Le Dancaire: Serkan Karagöz, Le Remendado: Deniz Karausta dönüşümlü olarak paylaştı. 
 
MDOB Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal, Carmen Operası'nın çarpıcı bir aşk öyküsünün yanı sıra melodik ve orkestral zenginliğiyle dünyanın en çok seyredilen sahne eseri olduğunu ifade ederek, "Prömiyeri ve galası kapalı gişe oynayan Carmen’in yoğun bir hazırlık ve oldukça kalabalık sanatçı kadrosuyla gerçekleştirdik. Mersinli sanatseverlerin olağanüstü ilgisi karşısında tüm temsillerini kapalı gişe oynadığımız Carmen operasını bu sanat sezonunda son kez sahneledik, Eserlerimize böylesine ilgi gösteren sanatseverlere teşekkürlerimizi borç biliriz” dedi.