Bu Oyunda Her Sürprize Hazır Olun!
03.12.2012 09:48

Memet Ali Alabora'nın yönettiği ve baş rolünü üstlendiği ''Mi Minör'', ''seyircinin oyuncu, oyuncunun seyirci'' olduğu kurgusunun yanında seyirciye oyun süresince akıllı telefon kullanma özgürlüğü sunuyor ''Düşünmeye bile gerek olmayan ülke'' Pinima'da geçen oyun, Aralık ayındaki temsilleriyle izleyiciyle beraberliğini sürdürecek.

''Düşünmeye bile gerek olmayan'' ülke Pinima'da geçen ''Mi Minör'' oyunu, oyuncunun seyirci, seyircinin oyuncu olduğu kurgusuyla izleyenlere farklı bir tiyatro atmosferi sunuyor. Seyirciye oyun süresince akıllı  Telefon kullanma özgürlüğü de sunan yapıt, Aralık ayı temsilleri ile izleyiciyle beraberliğini sürdürecek. Prömiyeri 1 Aralık'ta gerçekleştirilen ''Mi Minör'' adlı oyunu Meltem Arıkan yazdı. Memet Ali Alabora'nın  yönettiği ve rol aldığı oyunda, Alabora'nın eşi Pınar Öğün piyanist rolünde. Oyunda, Can Kahraman,  Sennur Nogaylar ve Fuat Onan'ın da aralarında bulunduğu 16 kişilik ekip görev alıyor.
 
İki partinin başkanı aynı
 
Demokrasiyle yönetilen ve ''iki partinin'' olduğu Pinima'da her nasılsa iki partinin de başkanı aynı. Her şeye bu başkanın karar verdiği Pinima’da halkın iradesi ve başkanın onayıyla mevsimler bile değiştirilebiliyor. Tiz sesleri yasaklanmış bir piyanistin sosyal medyayı kullanarak ülkede yaşananları tüm dünyaya canlı olarak duyurduğu oyunda, farklı ülkelerden dijital oyuncular ve dijital seyirciler de oyuna katılabiliyor.
 
Hiciv yoluyla günümüze dair pekçok göndermenin yapıldığı oyunda izleyenler isterse seyirci kalmayı, isterse oyuna katılmayı seçiyor. Böylece ''olaylara seyirci kalmaya'' da bir nevi ironik eleştiri getirilirken, oyun boyunca akıllı telefonlar yoluyla tweet atmak, fotoğraf çekmek de serbest.
 
Ustream, Twitter ve Facebook'ta kendi içeriğini oluşturup izleyiciye başrole geçme fırsatı da tanıyan
oyun, 5 ve 9 Aralık'ta Maçka Küçükçiftlik Park'ta, 13 ve 20 Aralık'ta ise Caferağa Spor Salonu'nda
izlenebilecek.