"Benim için Mevlana" sosyal medya projesine yoğun ilgi
05.05.2013 14:48

MEVLANA'nın Konya'ya gelişinin 785'inci yıldönümü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan 'Benim için Mevlana' isimli sosyal medya projesi ilgi gördü. 

 
Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden, "benimiçinmevlana" başlığındaki etkinliğe, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ünlü sanatçılar ve her kesimden kişi yorumları ile katıldı. Yorumlar 'benimicinmevlana.com' isimli web sitesinden de yayınlanırken, kentteki billboardlarda da ilan olarak verildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kendisi için Mevlana'yı tarif ederken, "Türkiye topraklarını ilimle, aşkla, sevdayla, kardeşlikle yoğurmuş; yüzyıllarca millete ışık tutmuş bir gönül fatihidir" diye yazdı.. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Mevlana'yı 'İnsanlığın sesi, aşkın nefesidir' diyerek tarif ederken, ünlülerden Okan Bayülgen, 'Bugünkü halimizin tarifidir', Ferhat Göçer 'Huzurdur, aşktır, barıştır' ve İlhan Şeşen, 'içimdeki aşk ölmeseydi hala sebebi sensin Mevlana dediğim insandır' yorumlarıyla projeye katıldı.
 
YORUMLAR KİTAP HALİNE GETİRİLECEK
 
Konya Büyükşehir belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana bakışını ortaya koyan herkesin düşüncesini bir kitap haline getirerek kalıcı bir hale getireceklerini söyledi. Akyürek, şunları söyledi:
 
"Mevlana'yı herkes kendi penceresi ve gözünden nasıldeğerlendiriyor?', 'Bunun insanlık ve milletimizin birlik beraberliği adına paylaşılmasının nasıl bir sonucu olacak?' düşüncesiyle böyle bir farklı bir çalışmaya imza atıldı. Bunlar billboardlardaki ilanlarda değerlendirildi. Ayrıca bu proje için hazırlanan sosyal paylaşım sitesi Twitter, Facebook ile 'benimicinmevlana.com' adresli internet sitesine katılan ve Mevlana bakışını ortaya koyan herkesin düşüncesi de kitap haline getirilerek kalıcı bir şekilde takdim edilmiş olacak. Milletimizin birlik ve beraberliğine bu ortaya konan düşüncelerin katkı yaptığını düşünüyorum. Çünkü 'Mevlana ne diyor?' diye herkes düşündü ve şunu buldu; 'Mevlana sevgi, barış ve kardeşlik' diyor. Bugün yine buna ihtiyaç var. O nedenle barış ortamına bu çalışma ve kampanyanın katkı yaptığını düşünüyorum."
 
MEVLANA İLE İLGİLİ ALTERNATİF BİR DÖNEM
 
Şeb-i Arus törenleri dışında Mevlana ile ilgili alternatif bir dönem başlatmak istediklerini dile getiren Akyürek, "Şeb-i Arus dönemi aralık ayında hava şartları her zaman müsait olmuyor ve talep de çok oluyor. Hz. Mevlana ile ilgili alternatif ilave bir dönem başlatmak istedik. Mevlana'nın Konya'ya geliş yıldönümünü teşrif törenleri olarak bir hafta boyunca kutlama amaçlı bir program yaptık.''dedi. 
 
'Benim için Mevlana' projesini yaklaşık 15 gün önce başlattıklarını ifade eden Akyürek, şöyle drevam etti:
 
"Başladığımız bu projeye çok sayıda katılım oldu. Vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi. Ülkemizin önemli sanatçı, fikir insanı, siyasetçisi bu konuda kendisinin Mevlana ile ilgili düşencilerini ortaya koydu. Başta sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere bir çok önemli isim görüşlerini beyan etti. Gelecek yıllarda da bu kampanyalarımız güçlenerek devam edecek. 3-7 mayıs tarihleri arasında teşrifi Mevlana ifadesi ile Şeb-i Arus programlarına benzer ama farklı formatlı programlarla halkımızı bu programlara katılmasını sağlayacağız." 
 
 
 
 
 
DHA