Humeyni'den kalan plak Antalya'da
15.05.2013 10:48

 

TÜRK Sanat Müziği'nin efsane ismi Zeki Müren'in 1960'lı yıllarda İran'da basılan ve Humeyni'nin devrimiyle yakılmaktan kurtarılan 45'lik plaklarından biri Antalyalı koleksiyoner Haydar Erkan'da bulunuyor.
 
Zeki Müren'in üç şarkıdan oluşan ve 1500 adet basılan 45'lik plakları, Humeyni'nin devrimiyle ülkedeki tüm müzik eserleriyle birlikte yakıldı. Saklanılarak yakılmaktan kurtarılan 10 civarındaki plak ise bugün Türkiye'deki koleksiyoncular tarafından korunuyor. Antalya'da 16 yaşında başladığı plak koleksiyonunda 20 yıla yakın sürede yüzlerce plak biriktiren Haydar Erkan'a ait koleksiyonda Zeki Müren'e ait 45'lik bu plak da yer alıyor. Erkan, "Bugün dünya üzerinde çok sayıda bulunuyor. Bu plağı sürekli arşiv için plak satın aldığım Ankara'daki bir plakçı hediye etti ve bana çok iyi korumam gerektiğini söyledi" dedi.
 
1960'lı yıllarda Türk sanatçıların İran'da çok sevildiğini ve ilgi gördüğünü belirten Haydar Erkan, bu yüzden Zeki Müren'in üç şarkıdan oluşan bir 45'lik plağının da İran'da basıldığını söyledi. Erkan, bu plakta 'Tamara', 'Unut Sevme Beni' ve 'Bir Ateşim Yanarım' adlı üç şarkı bulunduğunu kaydetti.
 
 
 
 
DHA