Siyah Beyaz Yıllar İzmir'de!
16.05.2013 12:19

 

Ümit ZİLELİ dönemin en unutulmaz olaylarını anlatıyor, Hakan AYSEV unutulmaz film şarkılarını yorumluyor...
 
Siyah Beyaz Yıllar, bugün İzmir Konak'ta!
 
Siyah Beyaz Yıllar Ümit Zileli'ye has anlatım ve Hakan Aysev'in sesiyle hayat buluyor! Siyah Beyaz Yıllar projesi toplumumuzu içinde bulunduğu yıllarda derinden etkilemiş üç ana temayı içermektedir. Bu yıl "Öykülerle Türk Filmi Aşkları" sahneye konulmuş olup 2013 yılından itibaren "Öykülerle Arabesk Aşklar" ve "Türkülerle Aşklar" gösterilerinin sahneye konulması planlanmaktadır.
 
Ümit Zileli'nin yazıp kurguladığı "Siyah Beyaz Yıllar"ın ilk bölümü olan "Öykülerle Türk Filmi Aşkları" projesi Türk filmlerine adını veren ve şöhreti o filmleri bile geride bırakmış, klasik olmuş şarkılarının, öyküleriyle, dönemin önemli olaylarıyla harmanlanarak anlatılması ve seslendirilmesini içermektedir.
 
Gösteriden bir kesit:
 
Hikayemiz 1950’lerde başlıyor... Tam olarak 1953.. O yıl Türkiye’de Menderes Hükümeti iş başındaydı.. NATO’ya üye olmak uğruna ABD’nin yanında Kore Savaşına katılan Türk askeri üç yıldır Çin’e karşı savaşı sürdürüyordu... Aynı sıralarda Samuel Beckett’in o şahane oyunu “Godot’yu Beklerken” Paris’te sahnelenmeye başlamıştı... Aynı zaman diliminde Amerika’da “McCartizm Çılgınlığı” ortalığı kasıp kavuruyordu... Bir fanatik senatörün, Joseph Raymond McCarthy’nin düzmece belgelerle önüne geleni komünist diye suçladığı, Charlie Chaplin’den Bertold Brecht’e, Orson Welles’den Arthur Miller’e insanların hapis ve sürgün cezalarıyla yüz yüze geldikleri bir zamandı. Arthur Miller bu utanç günlerini 1953’te “Cadı Kazanı” isimli tiyatro oyunuyla ölümsüzleştirecekti... Aynı yıl 18 yaşında bir genç, müzik firmalarının kapısını aşındırmaya başlamıştı bile... Ama efsane olmasına daha 3 yıl vardı, adı Elvis Presley’di... Tam da o günlerde İngiltere kraliçesi Elizabeth taç giyiyordu... Bugünlerde tahttaki 60. Yılını kutlamaya hazırlanıyor...
 
 
Dünyada ve Türkiye'de siyaset, toplum, kültür ve sanat alanlarında neler olduğu da anlatılarak gösteriyi izleyen tüm kesimlere sanatın harmanlandığı, sosyal ve politik mesajların verildiği toplumun her kesimine yönelik en duygusal ve gerçekçi gösteridir.
 
Siyah Beyaz Yılların seçilen 14 romantik aşk şarkısı örnekte görüldüğü gibi öykülerle süslenerek anlatılacak ve seslendirilecektir. Sahnede anlatıcı, öyküleri seslendirirken arkada büyük bir barkovizyonda her filmin unutulmaz sahneleri yer alacak ve şarkılara geçişler perdeden orkestraya olacaktır. Şarkılar canlı orkestra eşliğinde icra edilecektir.