Che'nin Hiç Görülmemiş 59 Fotoğrafı Bu Günlükte
19.12.2012 01:27

''... Fidel kaçan eri bağışladı. Orada bulunanların dikkatini bana vermesini isteyerek onlarla birkaç dakika konuştum. Birkaç saat boyunca, plajdan geldiğini düşündüğümüz yoğun silah sesleri duyuldu.''

''... Fidel bana yolladığı mesajda plaja bir çıkarma yapmayı düşündüğünü söylemiş ve benden yedi tüfek istemişti. Las Vegas'ı savunma işiyle bizzat ilgilenecekti. Benim de Crescencio'nun bölgesine giderek pek çok kişiyi ölümle tehdit eden Manuel'in derdinin ne olduğunu öğrenmem gerekiyordu. Sabah Las Mercedes'de nasıl sonuçlandığını tam olarak bilmediğim ufak çaplı bir çatışma yaşandı, ancak nöbetçilerin geri çekilmesine karar verildi. Yağmurlu bir gündü.''
 
Ernesto ''Che'' Guevera ya da bilinen adıyla Che... İspanyolca'da ''hey sen'' anlamına gelen ve herkese bu şekilde hitap ettiği için kendisine verilen bu lakapla anılan Arjantinli doktor, siyasetçi ve gerilla liderinin ölümünün üzerinden 45 yıl geçti. Hayata henüz 39 yaşındayken veda eden Che'nin hiç basılmamış bir günlüğü kitaplaştırıldı. ''Bir Savaşçının Günlüğü'' adıyla yayınlanan kitapta ayrıca Che Guevera'nın bugüne değin hiç yayınlanmamış olan 59 fotoğrafına yer veriliyor.
Bu fotoğraflar arasında Che'nin köpeğiyle çekilen bir fotoğrafla günlük yaşamından kesitler aktarılırken, katırıyla bölgede dolaşırken, kampta silah monte ederken, inceleme yaparken de karelere yansıyor Che Guevera...
Kamptaki çeşitli anlarında çok sayıda fotoğrafının yer aldığı kitapta, Diktatörlük Ordusunun Las Cillas kırsalında Che ve Camilo için dağıttığı ilan da Küba Günlüklerinin fotoğrafları arasında. Ayrıca, Che ile Fidel Castro'nun bazı kareleri de kitaptaki ilk kez gün ışığına çıkan fotoğraflardan.
 
 
                    
 
Sonsuz dürüstlük anlayışı ile...
 
Dr. Armando Hart Davalos'un ön sözüyle yayınlanan ''Bir Savaşçının Günlüğü'', gün gün mücadelenin safhalarını da gözler önüne seriyor. 
Davalos, ön sözde, ''Bu kitabı okuyanlar, kahramanlığın ve insanın evrensel kurtuluşu amacına adanışın, diğer insanların es geçtiği, unutulmaya mahkum ettiği ya da zihinlerin derinliklerine gömdüğü şeylerin, Che'nin sahip olduğu sıra dışı bir entelektüel kapasite, yetenek ve erdemle nasıl aktarıldığına tanıklık edeceklerdir. Che, sadece radikal bir biçimde gerçeği ortaya çıkarmak ve adaleti sağlamakla görevlendirilmiş insanların sonsuz cömertliği ve şefkatiyle kıyaslanabilecek o sınırsız dürüstlük anlayışı ile keskin ve hassas zekasından geçen her şeyi yazıya dökmüştür'' diyor.
 
                    
 
Küba'da Che'nin doğum gününde yayınlandı
 
Küba'da geçen yıl, Che’nin doğum günü olan 14 Mayıs'ta  piyasaya sürülen günlük, Che’nin eşi Aleida March tarafından yönetilen Che Guevara Araştırmaları Merkezi ve yayıncı kuruluşun ortak katkılarıyla yayına hazırlandı.  
Kitap, Che Guevera'nın ’Aralık 1956 ile devrimin zafere ulaştığı 1959 yılları arasında tuttuğu notları içeriyor. Söz konusu notlar kitaba hiçbir değişikliğe uğratılmadan aktarılmış. Eşi March bunu okuyucuların Che’yi olduğu gibi tanımasını istedikleri için özellikle yaptıklarını belirtirtti.
 
Bu arada esas mesleği doktorluk olan Che Guevara’nın el yazının çok bozuk olduğunu söyleyen yayıncılar, notların deşifre edilmesinin bir hayli zaman aldığını da aktardılar.
 
Bir Savaşçının Günlüğü, Granma'nın Küba'nın doğusundaki Las Coloradas şehrinin kıyılarına yanaştığı 2 Aralık 1956 tarihinde başlıyor ve Küba Devrimi'nin zaferle sonuçlandığı 3 Aralık 1958 tarihinde sona eriyor. Che Guevara'nın ifadesiyle "Ateş ile vaftiz" olduğu andan zafere kadar devam eden bu gerçek kahramanlık hikâyesi, bir efsane devrimcinin doğuşuna gün gün tanıklık etmenizi sağlayacak.
 
Berna Burcu Arıkan tarafından Türkçeleştirilen kitap, Akılçelen Kitaplardan çıktı. Kitap 344 sayfa.