Azerbaycan'da Eurovision skandalı!
20.05.2013 20:29

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin Rusya Federasyonu'na Eurovision Şarkı Yarışması'nda verdiği oylarla ilgili soruşturma başlatılması talimatını verdi.

 
BBC'nin haberine göre, Rusya tarafından Azerbaycan'ın Farid Mammadov tarafından seslendirilen balada 12 puan vermesine karşılık, Azerbaycan'ın Rusya'ya sıfır puan vermesi sorun oldu.
 
Azerbaycan, Malmö'de gerçekleştirilen Eurovision Şarkı Yarışması'nda Danimarka'nın ardından ikinci gelirken, Rusya'nın temsilcisi Dina Garipova beşinciliği elde etti.
 
Azerbaycan'ın Moskova Büyükelçisi ve eski Kültür Bakanı Polad Bülbüloğlu, oyların yeniden sayılması amacıyla Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından talimat verildiğini açıkladı.
 
Azerbaycan'da oylamaya katılanların çok yüksek bir oranının Rusya Federasyonu'nun desteklediğini onaylamasına karşın ortaya bu ilginç sonucun çıktığını belirten Bülbüloğlu, ''Elimizdeki verilere göre Rusya'nın Azerbaycan'dan 10 puan almış olması lazımdı. Bu gece Azeri Televizyonu'ndan duyuru yapılacak'' dedi.
 
Azerbaycan Devlet Televizyonu Genel Müdürü Cemil Guliyev ise Rusya'ya hiç puan gitmemiş görünmesinin ciddi bir yanlışlık olduğunu ifade etti. Guliyev, ''Umarım bu olay, Rusya ve Azerbaycan halkları arasındaki ilişkiler üzerinde olumsuz bir durum yaratmaz ve bir gölgeye neden olmaz'' diye konuştu.