Homeros Festivali, Anadolu Ateşi'yle başladı
25.05.2013 10:19

 

İZMİR'de, bu yıl ilki düzenlenen 'Homeros Festivali' kapsamında 'Anadolu Ateşi'nin verdiği 'Troya Dans Gösterisi' beğenildi. Yaklaşık 4 bin kişinin izlediği gösteri, ayakta alkışladı. 
 
Bornova Belediyesi tarafından ilki düzenlenen 'Uluslararası Homeros Festivali' dün akşam başladı. Mustafa Erdoğan'ın yönetmenliğindeki Anadolu Ateşi'nin 'Troya Dans Gösterisi' ile organisayonun açılışı yapıldı. Aşık Veysel Rekrasyon Alanı Amfi Tiyatrosu'nu dolduran 4 bin kişi gösteriyi, yaklaşık 3 saat boyunca ilgi ile izledi. Ayakta alkışlanan gösteri sonunda, İlçe Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Erdoğan'a plaket verdi. 
 
İzmir'de gösteri yapmanın kendileri için olağanüstü bir duygu olduğunu belirten Erdoğan, şöyle dedi:
 
"Anadolu Ateşi' iki projesiyle dünyayı gezmeye devam ediyor. Bugün burada yaklaşık 4 bin 700'üncü oyunu gerçekleştirdik. Aynı anda Antalya'da da bir oyunumuz vardı. Orada da 5 bin kişi izledi, burada 4 bin kişi var. İzmir'de olmak, İzmir'de gösteri yapmak bizim için olağanüstü bir duygu. Türkiye'nin en iyi seyircisi burada. Aldığımız alkışlar bunu kanıtlıyor. Homeros Festivali'nin bizimle başlaması da bizim için ayrı bir onur. Çünkü Homeros'un hikayesini bütün dünyaya anlatıyoruz." 
 
Troya Dans gösterisini önümüzdeki Haziran'da Meksika'da da sergileyeceklerini belirten Erdoğan, "Şu an orada tanıtım yapılıyor. Troya ve Homeros ile ilgili bilgiler veriliyor. Haziran'da Meksika'da sonra Küba'da gösteri yapacağız" dedi.
 
BARIŞ SÜRECENİ DESTEKLİYORUZ
 
Çözüm süreciyle ilgili de açıklamada bulunan Mustafa Erdoğan, şunları söyledi:
 
"Bu görkemli kültürleri yaratan halkların torunlarıyız, onlar bizim atalarımız. Anadolu'daki bütün milletler ne zaman birleştilerse dünyanın en büyüğü oldular. Hititlerde böyleydi, Selçuklu da böyleydi, Osmanlı da böyleydi ve Kuvayi Milliye de böyleydi. İnşallah bundan sonrada böyle olacak oyunumuzda vermek istediğimiz mesaj zaten bu. Ülkemizin içinde olduğu barış sürecinide destekliyoruz. Bunu her şekilde vurguluyoruz. Antalya'da şehit aileleriyle sahneye çıkıp barış dileklerinde bulunduk. Bu süreci selamlıyorum ve destekliyorum."
 
 
Homeros Festivali kapsamında önümüzdeki önümüzdeki günlerde birçok noktada konser verileceği ve sosyal, bilimsel, kültürel ve sportif etkinlikler gerçekleştirileceği kaydedildi. Organizasyona ayrıca yurt içi ve yurdışından birçok heyetin katılacağı açıklandı.
 
 
 
 
DHA