ADOB'dan Yine Bir Demiriş Operası: Karyağdı Hatun
06.12.2012 17:54

Ankara Devlet Opera ve Balesi, (ADOB) 15 Aralık Cumartesi akşamı, geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Türk besteci ve orkestra şefi Okan Demiriş’in üç büyük operasından biri olan Karyağdı Hatun’un ilk gösterimini gerçekleştirecek. 27 yıl önce ilk kez İstanbul’da sahnelenen eser, ADOB sahnelemesi ile birlikte ikinci kez sanatseverlerle buluşmuş olacak.

Karyağdı Hatun operası, konusunu Anadolu’nun bazı bölgelerinde ufak farklarla tekrarlanan bir kadın eren hikâyesinden almış. Bu efsane, kadının gücünü, daha doğrusu ana olma isteğinin şiddetini ve doğa kanunlarına bile nasıl hükmedebileceğini anlatır. Ayrıca ADOB’un binasının bulunduğu Opera semtinde bir Karyağdı Hatun türbesi bulunduğunu da belirtmek gerek.
 
Ağustos ayında hamile kalan ve kar yemeye aş eren Yazgülü’nün ölümle sonuçlanan hikâyesinin anlatıldığı eser, daha önceden Demiriş’in IV.Murat ve Yusuf ile Züleyha operalarını da sahneye taşımış olan rejisör Aytaç Manizade tarafından sahneleniyor. Sahneleme çalışmaları hızla sürdürülen eserde orkestrayı Sunay Muratov yönetecek. Dekor tasarımlarını Çağda Çitkaya’nın yaptığı eserin kostüm tasarımları Ayşegül Alev’e ve ışık düzenlemeleri ise Emin Saraçoğlu’na ait.
 
Eserdeki başlıca rol dağılımı ise şöyle: Yazgülü - Şule Köken, Tuba Mankal; Canali - Aykut Çınar, Arda Doğan; Ana - Aslıhan Yıldırım, Ezgi Karakaya; Türbedar - Elif Demir, Mine Kurtoğlu; Baba - Mithat Karakelle, Alpcan Kocaay; Hala - Evren Gökoğlu, Oya Saracel