Can Yücel için büyük kampanya
14.06.2013 17:16

Merhum şair Can Yücel’in yeni mezarı, dünyanın her yerinden gelen taşlarla yapılacak.

Merhum şair Can Yücel’in, Muğla’nın Datça İlçesi’ndeki anıt mezarına, iki yıl önce yapılan saldırı ile ilgili dava sürerken, yeni mezar yapımı için ailenin ilginç bir proje üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Can Yücel’in eşi Güler Yücel, usta şairin hayranları tarafından dünyanın dört bir yanından taş gönderildiğini; yeni mezarın, davanın sonuçlanmasının ardından bu taşlardan yapılmasının planlandığını söyledi.
 
Şair Can Yücel’in Datça Belediye Mezarlığı’ndaki anıt mezarı 19 Ağustos 2011 yılında saldıya uğrayıp, tahrip edildi. Olayın ardından 22 yaşındaki Ş.K. ile 72 yaşındaki amcası T.K. gözaltına alındı. Suçlamaları kabul etmeyen amca ve yeğen hakkında Datça Asliye Ceza Mahkemesi’nde, 'İbadethanelere ve mezarlıklara zarar vermek' suçundan 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Sanıkların tutuksuz yargılanmaları sürerken, Yücel’in mezarının yeniden yapılması için ailesinin ilginç bir proje üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.
 
İki yıldır sağlığı elvermediği için duruşmaların hiçbirine katılamayan şair Can Yücel’in eşi Güler Yücel’in önceki gün görülen son duruşmaya katıldı.
 
Gezi Parkı Direnişi'ni sürdüren gençlerin kendisini çok etkilediğini ve direnç verdiğini, bu nedenle duruşmaya katılmaya karar verdiğini anlatan Güler Yücel, "Yaşasaydı, Can da bu eylemlerin içinde gençlerle birlikte olurdu" dedi. Can Yücel’in hayatı boyunca mahkemelere gidip geldiğini ifade eden Güler Yücel, "Çocuklar mahkemeye gitmesini, babalarının işi olduğunu sanıyorlardı. Hala da mahkemedeyiz. Kaderi bu herhalde" diye konuştu.
 
KERBELA’DAN BİLE TAŞ GELDİ
 
Aile olarak, dava bitinceye kadar eşinin tahrip edilen mezarını yaptırmamaya karar verdiklerini belirten Yücel, “Can’ın toprağından istiyoruz' diyenler oluyor. Ben de onlara, 'Toprak isteyeceğinize Can’a taş yollayın' diyordum. Taşlar gerçekten gelmeye başladı. Irak’ın en büyük şehirlerinden biri olan Kerbela’dan bile taş geldi. Şimdi bunları topluyoruz. Dünyanın her yerinden taş geliyor. Bu taşlardan bütünleşen bir mezar yaptıracağız. Can’a da bu yakışırdı zaten. Herkes mezara bir şey koymak istiyor. Tasarım nasıl yapılacak bilemiyorum. Belki dünyada bir ilk olacak. Kırılan mezarı yapan heykeltıraş Mehmet Aksoy’a da buradan teşekkür ediyorum. Mehmet’in yaptığı bir Can Taşı’ydı. Yeni mezar için Mehmet Aksoy’un fikrini de almamız gerekiyor. Bu taşlardan bir sanat eseri ortaya çıkaracağına inanıyorum" diye konuştu.
 
Şu ana kadar Can Yücel’in mezarı için 50’nin üzerinde taş çesidi toplandığı öğrenildi.

DHA