2 Bin 206 Yıllık Mozaik Görücüye Çıkacak
07.12.2012 17:01

 

M.Ö. 194 yılına ait ‘Orpheus Mozaiği’, 9 Aralık Pazar günü görücüye çıkacak.
 
Türkiye'den yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılan 1,5 metrekarelik mozaik, Dallas Sanat Müzesi yetkilileriyle imzalanan mutabakat zaptı ile iadesi sağlanan ve dün Türkiye'ye getirilen mozaik, Pazar günü saat 11.30'da İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü'hde gerçekleştirilecek törenle kamuoyuna tanıtılacak.
 
Orpheus Mozaiği’nin geri getirilme süreci de Türkiye’den kaçırıldıktan sonra ABD Boston’daki Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergilenen ünlü Herakles heykelinin eve geri dönüş yolculuğuyla birlikte başladı. Herakles heykelini yerinde görmek için ABD’ye giden Kültür Bakanlığı heyeti, ABD’deki diğer eserleri de mercek altına aldı.
 
Dumbarton Oaks Müzesi’ndeki Kumluca Definesi, Dallas Müzesi’ndeki Orpheus Mozaiği ve Paul Getty Müzesi’ndeki 4 mitolojik heykel ile Metropolitan Sanat Müzesi ’ndeki 18 eser bu müzelerden resmen istendi. Bu süreç içinde Dallas Müzesi Orpheus Mozaiği’nin iadesi için anlaşmaya yanaştı.
 
Mahallelerin altındaki tarih
 
Urfa, M.Ö. 304 yılında Seleukoslar tarafından Yunan şehir sistemine göre eski bir yerleşimin kalıntıları üzerine yeniden kuruldu. M.Ö. 132 yılında Süryaniler, Urfa’da Edessa Krallığını kurarak bölgenin hâkimi oldular. Bu döneme ait kültür kalıntılarından en önemlisi çok renkli ve yerel bir üslupla yapılan mozaikler. Urfa’da 30’dan fazla mozaik keşfedildi. Ancak az bir kısmı kayıtlara geçti. Edessa şehrine özgü, Estrangelo Süryanice denen Aramicenin farklı bir diyalekti ile yazılmış yazıtların yer aldığı mozaiklere özellikle Yakubiye Mahallesi’nde rastlandı.