Fenomen #duranadam gece boyunca konuşuldu
18.06.2013 02:58

 

Taksim'deki duruşuyla fenomenleşen duranadam, duruşunun medyaya karşı olduğunu, medyanın direnişte 4 kişinin ölmesini görmezden geldiğini belirtti.

Pasif direnişine başladıktan sonra Twitter'da fenomenleşen ve  #duranadam hashtagi kısa sürede TT olan duranadam, gece boyunca Twitter'a damgasını vurdu. Dansçı ve koreograf olduğu belirtilen duranadam ile birlikte gece boyunca birçok kişi de yanında durma eylemi yaparken, çeşitli illerin yanında Londra'dan da eyleme destek geldi.

 

 

 

Duranadam ile ilgili bir iddia da www.duranadam.com adresinde yer aldı.

Bu kişi, duranadamın ev arkadaşı olduğunu ve eyleminin 1 ay süreceğini, akşamları iş çıkışı nöbeti kendisinin alacağını savundu. Bu kişinin iddiası şöyle:

 

 

 

 

Ancak ilerleyen saatlerde belirtildiği gibi 1 ay sürecek eylem tamamlanamadı.


Gece gözaltına alındığı iddiaları yer alan duranadam, polisin müdahale etme ihtimali üzerine kendiliğinden eylemini sona erdirdiğini, kendisinin gözaltına alınma pahasına sürdürmek istediğini, ancak yanında duranların zarar görmemesi için bu kararı aldığını söyledi.

 

Duranadam, eyleminin medyaya karşı olduğunu belirterek, ''Benim duruşum medyaya karşı.. 4 insan öldü ve medya bunu görmedi!'' açıklamasında bulundu. Pasif direnişte bulunarak geceye damgasını vuran duranadam şunları söyledi:

 

''Ben içimdeki acıyı, insan ölümlerini duyurmak için durdum. Duran bir başkası da olabilirdi! Duran adam bir kişi değildir!! Ben bir kişiyim. Yarın bir başkası gelir durur. Bu devam eder. Duran adam bir kişi değildir. Ölen 4 kişinin hesabı sorulmalıdır. Bu bir çığlık! Ama bu çığlığı duymadılar! Bu olay 10 yıllık bir serüvenin sonucu..''

 

-İşin içinde ihbarcı varmış

 

Bu arada, DHA'nın haberine göre, duranadam bir vatandaş tarafından ihbar edildiği için polis onun yanına geldi. Polis ekipleri Gündüz'ü üstünü ve çantasını aradı.

 

Meydanda bekleyen Gündüz'ün yanına gelen polis ilk önce çantasını aradı. Gündüz'ün çantasında ilaç, eldiven, cüzdan, kitap, anahtar olduğu görüldü. Polis ayrıca Gündüz' üzerini de aradı. Durumu polise ihbar ettiğini söyleyen bir vatandaş ise "Duruyordu dikkatimi çekti, bomba olur, bir şey olur diye 155'i aradım. Ben bir saattir oturuyorum bir saattir burada" dedi.