Ünlü piyanistten Cumhurbaşkanı'na Gezi mektubu
19.06.2013 01:58

 

Gezi Parkı'nda direnişçilere resital de veren dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e hitaben bir mektup yazdı.

Onay, sosyal medya aracılığıyla duyurdu mektupta Gül'den ''gergin gidişata'' son vermesi için çağrıda bulundu. Onay, yurttaşlık görevini yaparak bu mektubu kaleme aldığını belirterek şu satırlarla Cumhurbaşkanı Gül'e seslendi:

 

Amerika'ya vardım..
Uzun yolculuğum sırasında birçok notlar aldım, hem çalacağım eserleri aklımda çalıştım hem ülkemde olan bitenleri düşünmeyi aralıksız sürdürdüğüm gibi devam ettim..
Bir de Cumhurbaşkanımıza mektup yazdım, adeta bir yetkiliye yazarak yurttaşlık görevimi yerine getirmek arzusuyla şöyle dedim:


Sayın Cumhurbaşkanım, 
Her bireyin sorumluluklarının başında, ülkesine karşı görevlerini yerine getirmesi gerekliliği yer alır. Kişilerin kendi alanlarında, küçükten büyüğe bu önemli görevi yerine getirdikleri ülkelerde huzur ve medeniyet hakim olur, kardeşlik ve sevgi ile sürdürülen hayat adilce paylaşılır. 
Son olayların gösterdiği manzara, hepimizin de üzülerek gördüğü gibi, ülkemizin huzursuz ve uzlaşmadan uzak bir duruma doğru hızla sürüklendiğidir. .Burada devreye girecek yetki sahiplerinin de ülkelerine karşı önemli sorumlulukları vardır. Sorumlular, tamamen kendi menfaatlerini, inatlaşmaları bir kenara bırakarak ülkenin geleceğini düşünmeli ve hiçbir yurttaşını ayırt etmeden, kişilerin ortak noktada birleşmelerini sağlayacak doğru ve adil kararları acilen almalılardır.Kimsenin şahsi üstünlüğü, ait olduğu görüşün oy oranı bu kararları alırken belirleyici olmamalı, bireylerin insani ve hukuki haklarına saygı gösterilmelidir. Artık herşeyin açıkça belirginleştiği, halkın mutsuz bir kesiminin isyanını barış içinde her fırsatta haykırdığı ve sert müdahalelerle karşılaştığı günümüzde kaybedeceğimiz her dakika , önüne geçilmez bir felaketin yaklaşması, farklı görüşlerin iyice kutuplaşması ve istenmeyen acı sonuçların artarak ortaya çıkması anlamına gelebilir.

Sizden ricam, hiçbir partinin yanında yer almamanız gereken saygın göreviniz icabı, yetkilerinizi kullanarak bu gergin gidişata son vermeniz olacaktır.

Bir yurttaş, bir anne, bir babaanne ve bir sanatçı olarak ve yavrularımızın geleceğini düşünerek, ülkemizin çağdaş, özgür, mutlu , demokratik ve hepimizin özlediği barış ve kardeşlik içinde yarınları için, kanunlar çerçevesinde gereğinin yerine getirilmesi hususunda emirlerinizi saygılarımla arz ediyorum.
Gülsin Onay
Devlet Sanatçısı