Antalya Piyano Festivali'nden görkemli veda
09.12.2012 12:53

 

13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, Şef Spivakov & Moskova Virtüözleri’nin konseri ile sona erdi.

Dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları Antalya’da buluşturan, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Antalya Piyano Festivali, Şef Vladimir Spivakov yönetimindeki Moskova Virtüzözleri’nin muhteşem konseriyle sona erdi. Sanat kalitesi ile iddialı bir isme sahip olan ve dünyanın en önemli toplulukları arasında gösterilen festivalin daimi orkestrası “Moskova Virtüözleri” her yıl olduğu gibi bu yılda festivalin kapanış konserini gerçekleştirdi. Moskova Virtüözleri‘ne solist olarak Philipp Kopachevsky (piyano) ve Spivakov Vakfı’nın genç yeteneklerinden Julia Schasnovich (flüt), Dmirtry Prokofiev(viyolonsel) ve Matvey Sherling (saksafon) eşlik etti.

Festivale özel kapanış

Konser sonrası Antalya’nın Rusya’daki kardeş şehri Rostov’un Belediye Başkan Yardımcısı Valentina Ledeneva , Büyükşehir Meclis Üyesi Deniz Filiz ve Antalya Büyükşehir Belediyesi kültür sanat iştiraklerinden Anset Genel Müdürü Sancar Sayın ve Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanı Akgün Keskin Sakarya sanatçıları tebrik ederek kendilerine birer plaket verdi. Plaket töreninin ardından ise konserin gerçekleştiği Atatürk Kültür Merkezi’nin fuayesinde kapanış kokteyli düzenlendi.

Konser, W. A. Mozart’ın “13. Piyano Konçertosu K. 415, Do Majör” eseri ile başladı, solist olarak Philipp Kopachevsky (piyano) sahne aldı. Ardından yine Mozart’tan “ 3. Divertimento , Fa Majör K. 138 / 125c “ seslendirildi. Konserin ikinci yarısında ise solist Julia Schasnovich’in (flüt) eşlik ettiği J. S. Bach’ın “ 2. Orkestra Süit, Si Minör , BMV 1067 “ eserini seslendirdi.

Ardından P.İ Çaykovski’nin “Viyolonsel ve Küçük Orkestra için Noktürn , Op No:4 Re Minör” ve solist Dmirtry Prokofiev(viyolonsel) ‘in yorumladığı D. Popper’in “Peri’nin Dansı Op. 39 “ , F. Gulda “ Güzelliğe İlahi” , A. Piazzola “ Oblivion “ ve “Libertango“ yorumlandı. 13 yaşındaki solist Matvey Sherling (saksafon) ise J. Van Heusen’in “ Polka Dots ve Moonbeams “ eserindeki güçlü yorumuyla izleyiciden büyük alkış aldı.

Konserin bis parçası ise Leroy Andersen’in Fıddle- Faddle eseri oldu.

Sanat Yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı ve Volkswagen ana sponsorluğunda gerçekleşen festival, 13. yılında sahnedeki konserlerin yanı sıra halk konserleri ve öğrenciler ile sanatçıları bir araya getiren atölye çalışmaları ile de izleyicilere unutulmaz bir müzik şöleni yaşattı.

 

www.antalyapianofestivali.com

http://www.facebook.com/AntalyaPianoFestival

http://twitter.com/antalyapianofes