Eşinizi öldürmek ister miydiniz?
16.07.2013 20:51

 

Burcu B. Bilgin

 

Öncelikle şunu söylemek istiyorummüjde, yeni Agatha Christie bulundu! Polisiye türünün iflah olmaz bir okuru olarak uzun süredir şu hakkında pekçok konuşulan Kayıp Kız, nam-ı diğer Gone Girl kitabını merak etmekteydim. Gillian Flynn imzalı kitap, malum tüm dünyada büyük fırtına kopardı ve 2.5 milyonun üzerinde satış rakamına ulaştı.

Kitap, çok romantik biçimde tanışan Nick Dunne ile eşi Amy Elliott Dunne'ın ağzından iki farklı bakış açısı ile anlatılıyor. Herşey, Amy'nin aniden bir gün ortadan kaybolması ile başlıyor. Polisler derhal eve gelip eşi Nick'i çapraz sorguya alıyor ve kısa zamanda da 34 yaşındaki eski dergi yazarı bu ''ortadan kaybolma'' vakasının bir numaralı zanlısı haline geliyor.

Romanda bir yandan Nick Dunne'ın anlatımıyla Amy'nin kaybolması vakasında hangi noktaya gelindiği işlenirken, diğer taraftan da Amy Dunne'ın günlüğü aracılığıyla onların tanışma hikayesinden kaybolduğu güne kadar olanlar aktarılıyor.

 

 

 

          

 

 

 

-Hikayenin öteki yüzü 

 

Böylesi bir sürükleyici polisiyede can alıcı noktalara ait çok fazla sürprizleri bozmadan ilerlemek istersek, bir süre sonra polisiye, ''aşık olduğunuz insanı ne kadar tanıyabilirsiniz'' noktasına geliyor. Böylece bir yandan esaslı bir olay çözülürken, öbür yandan da evlilikler de sorgulanıyor.

Kitabın ikinci bölümünden itibaren okurun bakış açısını giderek değiştirecek yeni yeni detaylar ortaya çıkıyor. O noktaya kadar okuyucunun kafasında oluşan herşey bir anda değişirken, tam ''işte tamam çözdüm'' denilecek aşamada yeni bir sürpriz görülüyor.

Polis ile Nick arasındaki kedi-fare oyunu sürerken, bu evliliğin her iki kahramanı da bilinmeyen yönleriyle gözler önüne seriliyor. Her satırda Alfred Hitchcock filmlerindeki gibi gerilim biraz daha tırmanıyor.

 

 

 

 

              

 

 

 

-Usta gerilim dili

 

Bu noktada Flynn'ı kutlamak gereken bir başka şey de sürükleyici dili. 597 sayfa boyunca süren gerilimi bir kez bile düşürmeden kitabı sürüklerken, okura elinden bırakamayacağı bir gerilim şaheseri sunuluyor.

Kitabın ikili anlatımı da tam gerilimin tırmandığı noktada bu kez diğer anlatıcıya geçerek hem merakı artırıyor, hem de madalyonun diğer yüzünü görmemizi sağlıyor.

Özellikle Amy Elliott Dunne karakteri çok ustaca kurgulanmış, ''ben böylesini görmedim'' denilecek bir karakter olarak polisiye literatüründeki yerini almış gibi görünüyor.

Son vuruşu yapmadan önce finale ait tüm tahmin edilebilirlikleri tüketen kitapta, ''kesin şöyle bitecek'' denilebilen bir noktada altın vuruşu yine şaşırtıcı bir sürprizle yapıyor Gillian Flynn...

Kayıp Kız'ı okuduktan sonra Gillian Flynn'ın hayranı olabilecek okura iki kitabının daha Türkçe'ye çevrilerek kitabevlerinde yer aldığı müjdesini de verelim: Keskin Şeyler ve Karanlık Yerler...

Son olarak Kayıp Kız'ın film haklarını Reese Witherspoon'un satın aldığı ve Amy'yi de Oscarlı oyuncunun ta kendisinin canlandıracağı da gelen son bilgiler arasında....