Nice yıllara Kertenkele Kral!
10.12.2012 02:06

 

Ölümünün üzerinden 41 yıl geçen müzik dünyasının ''Kertenkele Kral'' lakaplı efsane ismi Jim Morrison, bugün yaşasaydı 69 yaşında olacaktı. ''The Doors'' topluluğunun unutulmaz ismini yaş günü olan dün, tüm dünyadaki hayranları şarkılarıyla andı.
Gelecek yıl 70. yaş günü olacak James Douglas Morrison ya da bilinen adıyla Jim Morrison, Melbourne Florida'da doğdu. İskoçya'da yaşayan babasıyla annesi 1942'de Hawaii'de tanışmıştı, yani babası Stephen'ın subay olduğu gemisinin demir attığı zaman... 1943 yılında Clara Morrison hamile kaldı ve Clearwater, Florida'ya taşındı. Böyle bir babanın geldiği aile ve babanın kendisinden de beklenebileceği gibi ailesi inanılmaz disiplinli ve sertti. Morrison'a göre hayatındaki en önemli anlardan biri 1949 yılında New Mexico’da yaptıkları aile gezisi sırasında olmuştu. Bunu şöyle satırlara dökmüştü:

Ölümü ilk keşfettiğim an... Ben, annem, babam, büyükannem ve büyükbabam gün batarken çölde ilerliyorduk. Bir kamyon dolusu kızılderili başka bir kamyona ya da bir şeye çarpmıştı. Kızılderililer bütün ana yola dağılmıştı; ve kanlar içinde ölümü bekliyorlardı. Babam ve büyükbabam, arabadan neler olduğuna bakmak için inmişlerdi. Ben daha çocuktum, o yüzden arabada oturup beklemem gerekiyordu. Ben bir şey görmedim. Tek gördüğüm şey garip, kırmızı boya ve yerde yatan insanlardı, ama bir şey olduğuna emindim. Çünkü onların yaydıkları dalgaları hissedebiliyor ve birden yerde yatan insanların da olay hakkında benim bildiğimden daha fazlasını bilmediklerini farkettim. İşte o an ilk kez korkuyu tattım...

Bu olaya çok takılıp şarkılarında ve şiirlerinde işleyen Morrison, ''The End'' parçasında da bu olaya yer verdi. Tutucu bir ailede yetişen Jim, tutucu ailesiyle çok sorunlar yaşadı. Daha sonra Florida Eyaleti Üniversitesi'ne geçti ve ardından üniversitenin yakınlarına taşınıp, George Greer’in oda arkadaşı oldu. Daha sonraları Morrison toplama bir ekiple çekilen bir filmde rol aldı.

1964 yılında üniversitedeki profesörlerden biri Morrison'un sinema üzerine olan yeteneğini fark etti. Ancak sonraki yıllarda müzik sinemanın önüne geçti. Üç arkadaşıyla beraber kurduğu The Doors grubu onu dünyaca ünlü bir yıldız yaptı. Caz rock türünün babası sayılan Morrison, her biri birer hit olan parçalara imza attı.

 

 

Çok yüksek bir zekaya sahipti

 

Hayatı boyunca hatta günümüzde bile anlaşılamamış adam olan Morrison kötü çocuk imajının arkasındaki dahiyi ne gizledi ne de teşhir etti.Tahmini IQ'su 149 olarak belirlendi, çok zeki bir insandı.

James, bir konserinde seyircilere karşı sinirini belli etmek için cinsel organını pantolonunun üstünden tuttu, polis memurlarının iddia ettiğinin aksine herhangi bir gösterme bulunmamaktadır.Ayrıca James'in 1 ağır 3 hafif suçu bulunmuş ancak beraat edip kurtulmuştur. Muhafazakar ve Katolik çevrelerce hiç sevilmedi.

 

 

Neden Kertenkele Kral?

 
Takma adı ''Kertenkele Kral-Lizard King'' olan Morrison'ın bu isminin kaynağı ''Not to Touch the Earth''te geçen "I'm the lizard king, I can do anything" dizesiydi. Çoğu hayranına göre yapmak isteyip yapamadığı tek şey "Sıfır'' adında siyah beyaz bir film çekmekti. Bu noktadan hareketle, pek çok sinema ve televizyon öğrencisinin tez olarak böyle bir film çekmesi, Morrison'u her dönem genç kuşak arasında "ikon" haline getiren bir başka sebepti.
Jim Morrison,  henüz 27 yaşındayken Paris'te küvette ölü bulundu. Ölümü nedeniyle gömülürken ve gömüldükten sonra bile sonsuz bir söylenti James’in arkasından devam etti. Hakkında onlarca farklı ölüm teorisi vardır. Bu iddialardan bazıları; şöhretten bıktığı için ölü taklidi yaparak Hawai'ye kaçtığı ve yaşamını orada sürdürdüğü (bu iddianın temeli mezarının boyutunun Jim'den küçük olduğu söylencesine dayanmaktadır), aşkı Pamela Courson'nın o sıralarda onu başka biriyle aldatmasına dayanamayarak intihar ettiğidir.
Ölmeden önceki son sözü, ''orada mısın Pam'' olmuştur.....