Twitter, Musevi karşıtı tweet atanların kimliklerini açıkladı
12.07.2013 18:58

 

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, Musevi karşıtı (anti semitik) ve ırkçı tweet atan kişi ve grupların kimliklerini Fransa hükümetine verdi.

 
The Guardian'ın haberine göre, Musevi Öğrenci Birliği tarafından açılan 50 milyon dolarlık dava sonucunda Twitter, Fransız yasaları gereğince ''nefret suçu'' kapsamına giren tweetleri atan kişi ve grupların kimliklerini açıklamak durumunda kaldı.
 
Bir süre yoğun biçimde devam eden anti semitik tweetler ve #eniyimuseviölümusevi başlıklı hashtagler (etiket) altında atılan tweetler, Twitter'a şikayet edildi.
 
Fransız Mahkemesi, bunun üzerine Twitter'a bu tweetlerin soruşturma altında olduğunu bildirdi.  Bu tweetleri silen Twitter, Fransa kökenli kişilerin attığı ırkçı ve nefret suçu içeren tweetlerin Fransız yasalarına aykırı olması gerekçesiyle bu kişilerin kimliklerini hükümete verdi. ABD vatandaşı olanların ise Amerikan mahkemelerinden böyle bir karar çıkarılması gerektiği için kimlikleri açıklanmadı. 
 
Ocak ayında, Fransız Mahkemesi, kararıyla Twitter'dan anti-semitik mesaj yollayan kişi ve grupların kimliğinin tespit edilmesi istenmişti.