Operanın başyapıtları bu sezonda da ADOB Sahnesi'nde
10.12.2012 16:14

Ankara Devlet Opera ve Balesi, (ADOB) geçtiğimiz birkaç sezondur sahnelediği, büyük İtalyan besteci Giuseppe Verdi’nin ölümsüz eseri Macbeth’i ve birçok otoriteye göre “son büyük opera bestecisi” olan Giacomo Puccini’nin en ünlü eserlerinden Tosca’yı bu sezonda da sahnelemeye devam edecek.

İlk sahnelenişiyle birlikte, birkaç sezondur sanatseverlerin yoğun ilgiyle karşıladığı Macbeth, daha önce de ilgi çekici çalışmalara imza atmış olan rejisör Yekta Kara’nın imzasını taşıyor. Konusu ve müziği itibariyle oldukça “ağır” sayılabilecek bir eser olan Macbeth, buna rağmen operaya yeni başlayan sanatseverlere de hitap ediyor.
Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği opera olması sebebiyle Türk opera sahnelerinde sıklıkla sahnelenen ve dünyanın en popüler operalarından biri olan Tosca ise İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin imzasını taşıyor.
ADOB, bu sezon içinde Türk besteci Okan Demiriş’in Karyağdı Hatun operasını, Avusturyalı besteci Joseph Haydn’ın Eczacı (Lo Speziale) adlı operasını ve Giuseppe Verdi’nin “En iyi operam” dediği Rigoletto operasını da sanatseverlerle buluşturacak.
 
Ayrıca ADOB’un geçtiğimiz sezon prömiyerini yaptığı, Wolfgang Amadeus Mozart’ın “operaların operası” olarak nitelenen Don Giovanni operası da 17 Aralık’ta son kez sanatseverlerle buluşacak.