Hırsızlar da Facebook seviyor
15.07.2013 23:44

 

 

Yaz aylarında birçok kişi işi geride bırakıp tatilin keyfini çıkarırken hırsızlar fazla mesai yapıyor. Hırsızlar evini soyacakları kişileri belirlemek için artık Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini kullanıyor. 

 
Özellikle tatile gidenlere gidiş dönüş tarihlerini gösteren biletlerini ve tatildeki fotoğraflarını sosyal ağlarda paylaşmamaları gerektiğini belirten uzmanlar, tatildeyken posta kutularınızın dolmasının da hırsızlara davetiye çıkardığını ifade etti. 
 
Genellikle evlerde yapılan hırsızlıklarda yaz aylarında artış olduğunu belirten Köln barosu avukatlarından Oğuz Sarıkaya, şu uyarılarda bulundu:
 
“Artık herkes sosyal paylaşım sitelerinden nerede olduklarını anında bildiriyorlar. Ayrıca tatildeki fotoğraflarını paylaşıyorlar. Bu kişilerin takipçileri arasında hırsızlar da olabiliyor. O kişide sizin yokluğunuzu fırsat bilerek siz tatildeyken evinizi soyabiliyor. Tatildeyken asla paylaşım sitelerinden yer bilgisi ve fotoğraf paylaşmayın, illa paylaşacaksanız da tatilden döndükten sonra paylaşın.''

Sigorta uzmanı Haydar Meydan ise hırsızlık olaylarına karşı yapılabilecek sigortalar hakkında bilgi vererek, ''Tatile gidenlerin posta kutularının boşaltılmamaları durumunda biriken posta sonrası dışarıdan geçen hırsızların evde kimse yok düşüncesiyle yine birtakım operasyonlar, hırsızlık durumları söz konusu olabilir. Bu durumda güvendiğiniz bir komşu ya da akrabanızdan posta kutunuzun boşaltılması konusunda yardım alabilirsiniz” dedi.

Evi sigortalatmanın yanı sıra pencerelere demir parmaklıklar taktırmak, güçlü menteşe ve sürgülerle donatmak, güvendiğiniz bir komşudan yardım istemek, çeşitli kamera ve alarm sistemleri kurmak da hırsızlara karşı alınacak diğer önlemlerden. Üstelik gelişen teknoloji ile birlikte evinize yaklaşan hırsızdan cep telefonu aracılığıyla anında haberdar olmanız bile mümkün.

 

DHA