Kitabın korsanını okudu, parasını yazarına gönderdi
19.07.2013 00:20

 

Mustafa Gödeş'in yazdığı 'Kişisel Gelişim Zırvaları' isimli kitabın Kayseri'de korsanını satın alan Süleyman T., okuduktan sonra vicdan azabı duyarak yazdığı özür mektubunun içine iliştirdiği kitabın parasını yazarına gönderdi. 
 

Süleyman T., bir özür mektubu yazıp içine de kitabın 15 lira olan ücretini koyarak mektubu yazarına gönderdi. Süleyman T. mektubunda, "Kitabınızı okuduktan sonra vicdanen rahatsızlık duydum. Affınıza sığınarak kitabın ücretini kul hakkı yememek adına zarf içerisinde size gönderiyorum. Bundan sonra da bu konuda daha duyarlı davranacağım" dedi.


Zarfın içinde parayı görünce şaşırdığını belirten kitabın yazarı Mustafa Gödeş ise, bu olaydan etkilendiğini ve gençlik yıllarında kendisinin de satın aldığı korsan kitapların yazarlarına parasını göndereceğini, ulaşamadığı takdirde ise yenisini satın almaya çalışacağını söyledi. Okuyucu Süleyman T.'nin ders niteliğinde örnek bir davranış sergilediğini belirten yazar Gödeş şunları söyledi:


"Mektubu okuduktan sonra kitabımın korsanının çıktığını öğrenmek ayrı bir şok ve hayal kırıklığı yaşamama neden oldu. Çünkü 10 yıllık birikim ve emek ile yazdığım kitabımın korsanının çıkmasını öğrenmek bütün motivasyonumu bozdu. Tek tesellim mektubu gönderen kişinin duyarlı yaklaşımı oldu.

Ayrıca bu mektup bana da büyük bir ders verdi. Öğrencilik yaşamımda satın aldığım ve kütüphanemde bulunan yaklaşık 10-15 kadar korsan kitap vardı. Bunları tespit ettim. Aynı şekilde ulaşabildiğim yazarlara parasını göndermeyi, ulaşamadıklarım için ise kitapları imha edip bandrollüsünü satın almayı düşünüyorum. Şunu da öğrendim ki korsan ürünler bilim sanat cinayetidir. Başıma gelince anladım. Korsanla mücadele konusunda herkesin aynı hassasiyeti göstermesini temenni ediyorum."

 
DHA