Altın portakal'ın fikir babasına vefa
26.07.2013 11:34

 
 
Festivalin fikir babası Behlül Dal'ın adını taşıyan ve müzeye dönüştürülen tarihi konağın açılışı yapılacak. 
 
Antalya'da bu yıl 4-11 Ekim tarihleri arasında 50'ncisi düzenlenecek Uluslararası Altın Portakal Film Festivali'nde, festivalin fikir babası Behlül Dal'ın adını taşıyan ve müzeye dönüştürülen tarihi konağın açılışı yapılacak.
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi, bu yıl yarım asrı geride bırakmaya hazırlanan festivalin hazırlıklarını sürdürüyor. Belediye, 50'nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında sinema müzesi, sanat galerisi ve yarım asra özel bir belgesel için hazırlık yapıyor.
 
Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Büyükşehir Belediyesi, yakın bir döneme kadar Antalya Kent Belleği Merkezi olarak kullanılan Haşim İşcan Mahallesi'ndeki tarihi konağı, Altın Portakal'ın fikir babası Behlül Dal'ın adını taşıyacak sinema müzesi haline getirecek. İki katlı tarihi konakta Behlül Dal'ın kişisel koleksiyonu ve Altın Portakal'ın tarihi sergilenecek.
 
ALTIN PORTAKAL SANAT GALERİSİ
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi, festivalin 50'nci yılı etkinlikleri kapsamında Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi ve Antalya Kültür Merkezi'ni içine alan parkta Altın Portakal Sanat Galerisi açacak. Daimi açık kalacak sanat galerisi Doğan Hızlan Kütüphanesi'nin yan tarafında oluşturulacak.
 
BELGESELİ ÖZGENTÜRK HAZIRLIYOR
 
Bu çalışmalarla birlikte gazeteci ve belgesel yapımcısı Nebil Özgentürk, festivalin 50'nci yılına özel bir belgesel hazırlıyor. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Adem Akyürek, 60 dakikalık bu belgesel çalışması için Özgentürk ve ekibinin yaklaşık 2 aydır çalıştığını söyledi. Özgentürk'ün festivalin 40'ıncı yılında da bir belgesel çalışması yaptığını o nedenle belli bir birikime sahip olduğunu kaydeden Akyürek, belgesel filmin festival bünyesinde gösteriminin yapılacağını kaydetti. 
 
BEHLÜL DAL KİMDİR?
 
Adı Antalya'da bir sinema müzesine verilecek Behlül Dal, Meisli fakat Kaş nüfusuna kayıtlı bir babanın çocuğu olarak 1922 yılında İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi'nde başladığı eğitim hayatına Antalya Lisesi'nde devam etti. Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirmeden ayrılan Dal, askerlik görevinden sonra Antalya Halkevi Bölge Yönetmenliği görevine getirildi. Dal'ın yönetimindeki Antalya Halkevi, tiyatro çalışmaları ile Türkiye'nin üç büyük halkevi arasına girdi.
 
"Bir gün bu şehir sinema şehri olacaktır" diyen Behlül Dal, 1957 yılında Antalya'da Antalya Filmcilik Komandit Şirketi'ni (ANTİŞ) kurdu. Aynı zamanda İstanbul dışında ilk film şirketi olan ANTİŞ bünyesinde 'İnsanlık İçin', 'Kıbrıs Şehitleri', 'Istırap Çocuğu' adlı üç uzun metrajlı film yapıldı. Filmlerin aynı zamanda yönetmenliğini de üstlenen Behlül Dal, çok sayıda kısa metrajlı filme de imzasını attı.
 
Antalya Film Festivali düşüncesini ortaya atan ve 1964 yılında Belediye Başkanı Avni Tolunay'la birlikte gerçekleşmesini sağlayan Behlül Dal, 300'e yaklaşan kısa filmleriyle yurtiçi ve yurtdışında 30'a yakın ödül aldı. Behlül Dal, Altın Portakal Festivali kısa metraj dalında kazandığı 8 Altın Portakal Ödülü ile 'En Fazla Altın Portakal Kazanan Yönetmen' ünvanını halen korumaktadır. Evli ve iki çocuk babası Dal, 20 Haziran 2002'de yakalandığı kanser hastalığına yenik düşerek Antalya'da yaşama veda etti.
 
Behlül Dal adına 1997 yılında düzenlenen 34'üncü Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden itibaren Jüri Özel Ödülü verilmeye başlanırken, genç yetenekler için kullanılan bu ödülü en çok ulaşan isim Zeki Demirkubuz oldu. Demirkubuz, 'Üçüncü Sayfa', 'Yazgı' ve 'Bekleme Odası' filmleriyle ödülü aldı.