Hürrem Sultan ile Çağla Şıkel bale pabuçlarını giydi
28.07.2013 01:20

 

 

 

Hürrem Sultan ile Çağla Şıkel, bale pabuçlarını giyerek Bodrum Kalesi'ne çıkartma yapmaya hazırlanıyor. 11. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 7-21 Ağustos tarihleri arasında tarihi Bodrum Kalesi'nde izleyici karşısına çıkacak. 

Bodrum Bale Festivali sanatseverlere Karyalı Prenses’in evinden estetikle, sanatla, balenin büyülü diliyle merhaba diyecek. Festivalin bu yılki açılış temsili “Hürrem Sultan” balesi ile olacak. 7 Ağustos 2013’de, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek eser, muhteşem kostüm ve danslarıyla tarihi bir dönemi, görsel bir zenginlikte sanatseverlere sunacak. 

Padişah Kanuni Sultan Süleyman’ın tahta geçişinden başlayarak, adaleti ile ''Kanunî'' adını aldığı dönemin çarpıcı kesitlerle sahneye aktarıldığı eser, Sultan Süleyman’ın tutkularını, seferlerini, zaferlerini ve Hürrem ile geçen saray yaşamını konu alıyor. Müzikleri Nevit Kodallı’ya, koreografisi ise Oytun Turfanda’ya ait, 2 perdelik “Hurrem Sultan” balesini Deniz Yamanus ve Oktay Keresteci sahneliyor.

 

 

            

 
 
 
 
 
-Çağla Şıkel bale sahnesinde
 
 

Festival programının ikinci eseri, Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin, Dünya Dans Günü’nde muhteşem bir prömiyer ile sahnelere taşıdığı “Bach Alla Turca” olacak.

 

Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından, 10 ve 11 Ağustos 2013 tarihlerinde iki temsil ile seyirci karşısında olacak eser, iki bölümden oluşuyor.

 

J. S. Bach’ın eserlerinden yola çıkılarak, iki farklı yaklaşımın uyumlu bir bütünlükle sahnelendiği “Bach Alla Turca” balesinin ilk bölümü “Bach Konçerto” adını taşıyor. Masa başında oturmuş dört karakter arasında geçen karşılıklı uzlaşma, ortak görüş ve ikna kavramlarını Bach’ın tempolarına göre işleyen  çağdaş bir dans yorumu … İlk bölümün Libretto ve koreografisi ile dekor ve kostüm tasarımı ise Marco Cantalupo ve Katarzyna Gdaniec’e ait. 

 

Eserin bütününe adını veren ve aynı zamanda temsilin ikinci bölümünü oluşturan “Bach Alla Turca” ise, düzenlemesini Bach’ın müziklerinden yola çıkarak Anjelika Akbar’ın, yaptığı “Bach La Orientale” albümü üzerine Mehmet Balkan koreografisinden oluşuyor.   

 

Anjelika Akbar ve Mehmet Akatay’ın canlı performanları eşliğinde, Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestra sanatçılarının sahnede olacağı gecede, Samsun Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları, sadece Festivaldeki bu temsile özel bir sürpriz olarak, Çağla Şıkel’in katılımıyla seyirci karşısına çıkacaklar.  

 

11. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin programı, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek “Amazonlar” balesi ile devam edecek. 14 Ağustos 2013 gecesi festival seyircisini, Anadolu’nun arkaik dönemlerine götürecek, 2 perdelik “Amazonlar” eserinin koreografisi Nugzar Magalashvili’ye ait. 

 

Büyüleyici dansları, muhteşem kostümleri ve antik çağların mitolojik öyküleriyle zihinlerden silinmeyecek eserin konusu, kahraman Iason’un altın postu bulmak üzere adamlarıyla yola çıkmasıyla başlayarak, Amazon kadın savaşçılarla karşılaşmalarıyla devam eder ve kadın ile erkek arasındaki tüm çatışmaların sonucunda aşkın galip gelmesiyle son buluyor. 

 

 

 

 

          

 

 

 

 

 

-Güney Kore'den konuklar var

 

 

17 Ağustos 2013 gecesi, 11. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin zengin programında yer alacak ilk yabancı konuk topluluk Güney Kore’den Universal Ballet topluluğu olacak.

 

Dünyaca ünlü üç koreografın, üç özgün performansından oluşan Black Cake, Duende, Tango üçlemesi ile sanatseverlerle buluşacak olan topluluk, insanoğlunun sesten önceki evrensel anlaşma yöntemi olan beden dilinin olağanüstü anlatımıyla seyirci karşısında olacak. 

 

“Black Cake“ adını taşıyan ve siyahın saklayıcılığına sığınan insanlık hallerinin aktarıldığı ilk eser, Hollanda Tiyatrosu’nun 30. Kuruluş yılına özel oluşturulmuş bir çalışma. Hollandalı koreograf, Hans van Manen’in, Çaykovski, janacek, Mascagni ve Massanet’in müzikleri üzerine oluşturduğu koreografisi ile yaşam bulan bu çalışma, yaşamın her katmanında birçok tadın barındığına dair ilgi çekici özellikler içeriyor. 

 

İkinci eser olan “Duende”, Claude Debussy’nin müzikleri üzerine, yine dünyaca ünlü İspanyol balet ve koreograf Nacho Duato koreografisiyle oluşturulmuş bir çalışma. “Duende” elfler, periler ve gece yaşayan oyuncakları anlatan düşsel bir dünyada geçiyor.  

 

Üçüncü eser, “This is Your Life” ise Koreli ünlü koreograf Young Soon Hue’nun, Astor Piazzola müzikleri üzerine oluşturduğu bir çalışma. Eser, yaşam tarafından kategorize edilmiş insanların kendileriyle ve birbirleriyle yüzleşmelerini anlatıyor.  

 

Sibirya’lı, dünyaca ünlü ve köklü bale topluluğu, Sibirya Devlet Balesi, 20 ve 21 Ağustos 2013 tarihlerinde “Spartacus” adlı bale eseri ile seyirci karşısında olacak. 

 

 

Ünlü Ermeni besteci Aram Haçaturyan’ın, içinde yerel renkleri de barındıran çarpıcı müziği ve konusuyla ünlü “Spartacus” balesi festivalin son eseri olarak sanatseverlerle buluşacak. Eserde; Roma Devletini derinden sarsan ve uğraştıran Trakyalı asi köle Spartakus’un liderlik ettiği gladyatörler ve kölelerle birlikte çıkardığı isyan ve Roma ordularını mağlup etmesi konu ediliyor.

 

Her yıl olduğu gibi zengin, renkli ve çarpıcı bir programla sanatın heyecanını sanatseverlerle paylaşan 11. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’, gelecek yıllarda da Bodrum Kalesi’ni bir sanat şöleni evine çevirmek üzere tüm sanatseverlere hoşçakalın diyecek.

 

 

11.ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ PROGRAMI

 

  7 Ağustos 2013 HURREM SULTAN     İstanbul Devlet Opera ve Balesi

10-11 Ağustos 2013 BACH ALLA TURCA   Samsun Devlet Opera ve Balesi

14 Ağustos 2013 AMAZONLAR     Ankara Devlet Opera ve Balesi

17 Ağustos 2013 BLACK CAKE, DUENDE,

TANGO     Universal Ballet-G.Kore

 

 

20-21 Ağustos 2013 SPARTACUS                 Sibirya Devlet Balesi

 

31.07.2013'den İtibaren Bilet Satış Noktaları ve Saatleri


OASİS Alışveriş Merkezi 

(10:00 - 12:00 / 16:00-23:00 )
 
Bodrum İskele Meydanı            
(18:30 / 23:00 )                                                

Bodrum Kalesi Gişesi                  

(09:00 / 18:00) 

                           
Yalıkavak İskele Meydanı                 

(09:00- 12:00 / 17:00-23:00)

Turgut Reis D-Marin  Meydan    
(09:00- 12:00 / 17:00-23:00)