Jurassic Park 20. yılının şerefine 3 boyutlu!
02.08.2013 12:19

 
Universal Pictures’ın en kalıcı hitinin 20. yıldönümü yaklaşınca, stüdyo filmi tüm dünya genelinde tekrar gösterime sunmaya karar verdi ve sinema sahiplerine, Universal'ın bu favori macerasının göz kamaştırıcı 4K çözünürlüğünde 3D'ye uyarlanmış bir versiyonunu yapma fikriyle gidildi. 
 
Teknoloji, sinemacıların hikaye anlatma şekillerini değiştiriyor ve geliştiriyor. Burada da 3D izleyicilerin STEVEN SPIELBERG'in bilinçaltında çektiği Jurassic Park'a adım atmalarını sağlıyor. Bu tarz bir tasarım 1993 yılında filmi izleyip beğenenlere beklenmedik nostaljik bir yolculuk sunarken yeni izleyenlere de STAN WINSTON’ın ve INDUSTRIAL LIGHT AND MAGIC’in (ILM) mükemmel çalışmaları sayesinde yine beklenmedik bir deneyim sunuyor. 
 
Bir kuşak, Lex ve Tim'in Velociraptörleri alt etmeye çalışmasını ve Dr. Sattler ve Dr. Grant'in kendilerini zararsız bir Brachiosaurs sürüsünün içinde buldukları sahneyi küçük ekranda seyretti fakat MICHAEL CRICHTON ve DAVID KOEPP'in hayal ettikleri ölümcül ve vahşi Nublar adasının seslerini ve görüntülerini tam hissedememişlerdi. Şimdiye kadar....
 
Amaç Jurassic Park'ın geçen onca zamana rağmen hala keyifle izlenebilmesini sağlamaktı.  Gerçekten, iyi yapıldığında, 3D filmi bütünüyle salona taşıyor. İzleyiciler evlerine dönerlerken, “O sahnede çok iyi 3D efektler vardı!” dememeliydiler, onun yerine filmin tamamı güçlü görsellerle, yükselen müzikle ve surround deneyimiyle algılanmalıydı. Bunun gerçekleştirildiğinden emin olmak için filmyapımcıları bir soruya odaklandılar: Bir orkestranın ortasında oturmak nasıl bir histir?  
 
Spielberg Titanic filminin 3D uyarlamasını gerçekleştiren ekip STEREO D ile birlikte çalışmaya başladı. Onlar da filmin gelişiminin nasıl olması gerektiğini ve yeni bir boyut içerisinde izleyicinin hislerinin nasıl artırılabileceğini anlamak için Jurassic Park'taki tüm çekimleri tek tek incelediler. Şimdi, T.rex’in ayak seslerini duyduğunuz ve bardaktaki suyun titrediğini gördüğünüz anlarda ya da bebek raptorun yumurtadan çıktığı an Jurassic Park'a ilk kez giriyormuş gibi hissedecksiniz. 
 
Universal, izleyicilerin Jurassic Park'ın 3D versiyonunu 700’den fazla kişiden oluşan film ekibi kadar beğenmelerini umuyor. Macera arayanlar ve fahri paleontologlar olarak, sizlere tekrar yeryüzünde dolaşan dinazorları takdim ediyoruz…ve onları karşılayan insanoğlunun korkularını.
 
ÜÇ BOYUTA DÖNÜŞTÜRME HAKKINDA 
 
Steven Spielberg zamanında Jurassic Park'ı çekerken oyuncular ve ekip, etrafları sette onlara ilham vermesi için yaratılmış Stan Winston’ın gözalıcı 3D dinazor tasarımlarıyla sarılı olduğu için şanslıydılar. Buna ek olarak ILM’in çığır açan CG (Bilgisayar Grafikleri) çalışması ve dramatik insani anlarıyla, Jurassic Park doğal olarak dönüşüm sonrasında çok daha derin bir deneyime dönüştü. 
 
Gerek Velociraptor/T. rex kavgası gibi aksiyon ağırlıklı sahneler olsun, gerek de Dr. Sattler ve John Hammond'ın dondurma yiyerek Hammond'ın vizyonunun olası sonuçları hakkında sohbet ettikleri gibi sakin sahnelerde, Spielberg orijinal çekimleri olabildiğince çok boyutlu bir his yaratacak şekilde yapmış. Bu sürece gelindiğinde, yönetmenin geçmişte yapmış olduğu seçimlerin Stereo D'ye Jurassic Park filminin içeriğini stereoskopik 3D görüntüsüne dönüştürürken çok yardımcı olduğunu görüyoruz.  
Bu destansı aksiyon-macerayı geliştirmek için, 700'den fazla sanatçının her karedeki her küçük detayı ayırması, çekime derinlik verip sonra da onu ekranı kaplayacak şekilde 3D olarak yeniden boyutlandırması gerekti. 
 
Sadelikten yanaysanız korkmayın! Dönüştürme esnasında, Spielberg sahnelerde çok bariz değişiklikler yapmaktan ve yeni ses efektleri eklemekten özellikle kaçındı. Daha ziyade, amaç lazer-odaklı format genişletmeydi. Spielberg’in, T. rex'i ilk kez görüğümüz sahnede önplana yağmur görüntüsü eklerken ya da Explorer bir ağacı devirirken gözümüze doğru gelen odunları gösterirken amacı nelerin kameranın önünde nelerin de arkasında olduğuna dikkat etmemizi sağlamak. 
 
Jurassic Park'ın 3D'ye dönüştürülmesi toplam dokuz ay sürdü.  Peki ekip bunu nasıl gerçekleştirdi?  Stereo D tüm materyali orijinal 2D plakalar şeklinde aldı ve üzerinde çalıştı.
 
Kapsamlı keşif seanslarından sonra, Stereo D'nin Rotoscoping ve Derinlik ekibi çalışmalarına başladı ve filmin her karesindeki görüntüleri ayırıp üzerinde çalıştı. Derinlik ekibi Stereo D'nin tescilli yazılımı VDX'i kullandı. Sonra, görüntü gerektirdiğinde, Görsel Efekt ekibi bunlarla sınırlı olmamakla birlikte duman, kıvılcım, yağmur ve gerekli diğer şeyleri eklediler.
 
Son olarak, Stereo D'nin boyama ekibi görüntülere son şeklini vermek ve dönüştürme sırasında kaybolanları telafi etmek amacıyla tüm çekimleri parlatıp güzelleştirdiler. 
 
Şimdiki filmlerde, çoğunlukla dönüştürme işlemi prodüksiyonla aynı aynda yürütülüyor ve Stereo D malzemeleri saat saat ve gün gün alıyor.  Jurassic Park gibi arşivden çıkarılan işlerde dönüştürme süresi bir çok faktöre bağlı olarak değişiyor. Bunların arasında: orijinal negatiflerin durumu, filmin uzunluğu ve içerikteki detaylar ve zorluklar sayılabilir. 
 
Yağmur ve ormandaki yapraklar gibi doğal unsurların dönüştürme ile yeniden yaratılması çok zor olduğu için Jurassic Park 3D versiyonu yüzlerce kişilik ekip üyeleri için adeta akademik bir egzersiz oldu. İşin doğrusu, bu filmde 3D'de yaratılmış yağmur damlalarından daha fazlası dönüştürülmüştü, bu sinemaseverlerin gerçekten maceranın derinliklerinde kahramanlarımızla birlikteymiş gibi hissetmelerini sağladı.  
 
Jurassic Park 3D'de önplana, orta plana ve arka plana eklenen perspektif sayesinde, mesela, T. rex saldırırken Tim ve Lex ile arabanın içindeymiş gibi hissedeceksiniz. Gerçekten de dönüştürme dinazorları o kadar detaylandırdı ki, sanki uzansanız dokunabilecekmişsiniz gibi hissedeceksiniz.  
 
Sinema izleyicilerini Jurassic Park’ın derinliklerine götürmek görsel olduğu kadar işitsel olarak da önemliydi. Bir T.rex'in ayak seslerinin seyircinin arasında dolaşması 3D'de, 2D'dekinden çok daha geniş algılanıyor. Bu yüzden ses ekibi bugünün teknolojisinin ve modern salonlarda sesin derinliğine ve dinamiğine verilen önemin avantajlarını kullandı. 
 
İzleyici için, Brachiosaurlar’ın yaslı bağırışları her zamankinden daha güzel olmakla kalmayacak, kızgın T. rex'in kükremeleri de çok daha korkunç duyulacak.  İlginçtir ki, orijinal T. rex sesleri ses tasarımcısının bebek bir filin bağırış sesini kaydedip değiştirmesiyle elde edilmişti. Kesilip kopyalanarak, geri çalınıp streç edilerek kahraman dinazorumuzun sesi elde edildi. Sinema izleyicilerini bu üç boyutlu şölenin tam ortasına çekebilmek için ses genel olarak biraz daha seyirciye doğru konumlandırıldı.