Çağla Şıkel bale pabuçlarını giydi!
10.08.2013 23:06

 

 

Uzun yıllardır bale sahnesinden uzak olan Çağla Şıkel, Samsun Devlet Opera ve Balesi'nin Türk Usulü Bach isimli eserinde bale pabuçlarını giydi.

 
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından Tarihi Bodrum Kalesi’nde gerçekleştirilen 11. Uluslararası Bodrum Bale Festivali” programının ikinci eseri, Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin, Dünya Dans Günü’nde muhteşem bir prömiyer ile sahnelere taşıdığı “Bach Alla Turca”.
 
Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından bu akşam sahnelenecek eser iki perdeden oluşuyor.
 
J. S. Bach’ın eserlerinden yola çıkılarak, iki farklı yaklaşımın uyumlu bir bütünlükle sahnelendiği “Bach Alla Turca” balesinin ilk bölümü “Bach Konçerto” adını taşıyor. Masa başında oturmuş dört karakter arasında geçen karşılıklı uzlaşma, ortak görüş ve ikna kavramlarını Bach’ın tempolarına göre işleyen  çağdaş bir dans yorumu … İlk bölümün Libretto ve koreografisi ile dekor ve kostüm tasarımı ise Marco Cantalupo ve Katarzyna Gdaniec’e ait.
 
Eserin bütününe adını veren ve aynı zamanda temsilin ikinci bölümünü oluşturan “Bach Alla Turca” ise, düzenlemesini Bach’ın müziklerinden yola çıkarak Anjelika Akbar’ın, yaptığı “Bach La Orientale” albümü üzerine Mehmet Balkan koreografisinden oluşuyor.  
 
Anjelika Akbar ve Mehmet Akatay’ın canlı performanları eşliğinde, Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestra sanatçılarının sahnede olacağı gecede, Samsun Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları, sadece Festivaldeki bu temsile özel bir sürpriz olarak, Çağla Şikel’in katılımıyla seyirci karşısına çıkacak.