Amelie Broadway sahnesinde
23.08.2013 22:02

 

Sinema perdesinde 12 yıl önce fırtına yaratan Fransız yapımı Amelie filmi Broadway sahnesine taşınıyor.

 

BBC'nin haberine göre, başrolünü Audrey Tautou'nun üstlendiği ve oyuncuyu şöhrete kavuşturan filmin müzikal adaptasyonunu Amerikalı besteci Dan Messe yapacak. 

Jean-Pierre Jeunet'nin imzasını taşıyan filmin müzikal adaptasyonu için Messe, oyun yazarı Craig Lucas ve  besteci  Nathan Tysen ile işbirliği yapacak.

Amelie, başkalarını mutlu etmek için uğraşan, bu arada da kendi gizli aşkının peşinden giden utangaç bir kadın garsonun öyküsünü anlatıyordu.  

 

Messe, projenin Broadway'e geleceği yönündeki haberi doğrulayarak, Amelie ve Nino karakterleri için özel bir şarkı yazdığını ifade etti. Messe, filmin haklarını almak için yıllardır uğraştığını ve nihayet başardığını belirterek, filmin orijinal müziklerini besteleyen Yann Tiersen'in sinema tarihinin en iyi işlerinden birine imza attığını, bunun da bu filmi sevmesi için bir başka neden olduğunu kaydetti. 

Bununla beraber kendisinin farklı bir müzikal yol çizeceğini dile getiren Messe, ''Çünkü ben Parizyen müziğe ilgi duymuyorum. Benim müziğimde akordeonlar olmayacak. Ama hiper romantik ve çok neşeli olacak'' dedi. 

 

Amelie, Fransa'da 4 Cesar ödülü kazanmış ve Oscar ödülüne aday gösterilmişti.